Ekim 13

Fas’ta ‘öpüşme’ eylemi


fft64_mf1700679

Facebook hesaplarından öpüşürken çektikleri bir fotoğrafı paylaştıkları için haklarında dava açılan Faslı çifti desteklemek üzere toplanan yaklaşık 50 kişi parlamento binası önünde ‘öpüşme eylemi’ yaptı. Bu sırada eyleme karşı çıkan bir grup, çiftlere saldırarak eylemcileri dağıtmak istedi.

3 GÜN GÖZALTINDA TUTULAN ÇİFTE DESTEK

Birbirlerine sarıldıkları bir fotoğrafı Facebook hesabından paylaştıkları için haklarında dava açılan bir çifti desteklemek üzere toplanan 50 kadar kişi Fas’ta parlamento binası önünde “öpüşme” eylemi yaptı. Yerli ve yabancı medyanın ilgi gösterdiği sakin geçen “kiss-in” eyleminde 10 kadar çift birbirini öperek, sadece birlikte fotoğraflarını yayınladıkları için 3 gün gözaltında tutulan, ardından da haklarında dava açılan genç çifte destek verdi.

SALDIRGANLAR EYLEMCİLERE SANDALYE FIRLATTI

Hürriyet ‘te yer alan habere göre, tutuklanmaları sosyal medyada büyük etki yaratınca serbest bırakılan genç çift de destek eylemine katıldı. Ancak eyleme karşı çıkan bir grup, çiftlerin üzerine sandalye atarak eylemcileri dağıtmak istedi. Daha sonra Çiçek Pazarı’na doğru yürüyen eylemciler olaysız dağıldı. Eylemin organizatörlerinden Ibtissam Lachgar, “Bizim içim mesaj verilmiştir. Mesajımız, aşk vardır ve insanlar özgürce sevme ve sarılma hakkına sahiptir. Eylemimiz başarıya ulaşmıştır. Eyleme bekar çiftler katıldı. Rabat’ın ortasında çiftler birbirini öpebildi” dedi.

fft16_mf1700703

Radikal

Reklamlar