Kasım 26

Etiketler

Görünmez Pembe Tekboynuzlu At


Tek Boynuzlu Görünmez Pembe At parodi bir dinin tanrıçasıdır. Hem pembe hem de görünmez olması kendi içinde bir paradoks meydana getirir. Bu özellikleri ile, klasik tanımıyla “tanrı” kavramının çelişkilerini esprili bir şekilde eleştirir. Yapmacık dinler serisine yine çok eğlenceli bir kurguyla devam ediyoruz. İngilizcesiyle, Invisible Pink Unicorn, tanrıtanımazlar ve din septikleri tarafından sıkça kullanılılan bir retoriktir.

Bu görünmez tanrıçanın, internet kültüründe doğduğu sanılmaktadır. Hakkındaki bilinen ilk yazılı kaynak 7 Temmuz 1990 tarihinde Usenet ateizm tartışma grubunda görülmüştür. Bu kavram daha sonra bir grup üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmiş ve saçma da olsa kendi içinde tutarlı bir manifesto (bildiri/bildirge) oluşturulmuştur. Aşağıdaki paragraf bu bildirge’den alıntıdır:

Görünmez Pembe Tek Boynuzlu Atlar olağanüstü ruhani varlıklardır. Bunu biliyoruz çünkü onlar aynı zamanda hem görünmez hem de pembe olabilme yetisine sahiptirler. Bütün dinlerde olduğu gibi Görünmez Pembe Tek Boynuzlu At dini de mantık ve inanca dayanmaktadır. Biz, onların pembe olduklarına inanıyoruz; mantıken görünmez olduklarını biliyoruz çünkü onları göremiyoruz.
Steve Eley

BAZI TEMEL İNANÇLAR

* Bayan tekboynuzlu atımız pembe ve görünmezdir.

* Ananaslı ve jambonlu pizzayı pepperoni ve mantarlıya tercih eder. İkincisinin aşağılık Mor İstiridye’nin takipçileri tarafından yendiği söylenir. (Bazı müritlere göre o vejeteryandır ve jambonlu pizza yediğini iddia etmek kafirliktir)

* Görünmez Pembe Tek Boynuzlu At müritlerinin diğer inançların kutsal günlerinin toplamından daha fazla kutsal günleri vardır. Herhangi bir dinin kutsal günü otomatikman onların da kutsal günü sayılır. Kutsal günler, diğer dinlere inananların akıllarına kuşku ve belirsizlik tohumları ekmek için kullanılır. En kutsal gün 1 Nisan’dır. Bu günde yapılacak dini ibadet ise bir adet aşırı dinci insan bulup, ‘Sizin tanrılarınızın varlığına dair ne kadar kanıt varsa Görünmez Pembe Tek Boynuzlu At’ın varlığına dair de o kadar kanıt var, neden gidip onun web sitesine bakmıyorsun, belki bir şeyler öğrenirsin.‘ demektir.

* Görünmez Pembe Tek Boynuzlu At müritlerinin önemli sayısı 42’dir. 42, ‘Yaşam, evren ve her şeye dair nihai soru’nun cevabıdır. Önemli: Eğer ‘o’nun ortaya çıktığı yılın rakamlarını toplarsanız (1+9+9+4) 23 elde edersiniz. Eğer 4 (kutsal toynakları için), 2 (kulakları için), 2 (gözleri için) 1 (boynuzu için), 1 (kuyruğu için) eklerseniz ve 9’la toplarsanız sonuç yine 42 çıkar. Bu 2 yirmilik artı 2’nin önemini kanıtlar.

* Görünmez Pembe Tek Boynuzlu At’a yürekten inananlar onun ziyaretleriyle kutsanırlar.Çamaşırlarınızdaki işaretler onun sizi ziyaret etmiş olduğunun belirtisidir. Bazen çoraplarınızın delinmiş olduğunu görürsünüz (bu onun kutsal boynuzunun bıraktığı iz!), bazen bütün beyaz çamaşırlarınız makineden pembe(!) olarak çıkar, bazen yıkamadan sonra çoraplarınızdan birinin tekini bulamazsınız (deyin ki, Tanrıçam onu aldı çünkü o’na gerekiyordu.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
▪ Pastafaryanizm: Uçan Spagetti Canavarı
▪ Googlizm ve Google Kilisesi
▪ Carl Sagan: Garajımdaki Ejder

Kaynak: Agnostik Forum

Materyalistçe Şeyler
Zındık – 21 Ağustos 2008
(Wikipedia‘dan çeviri)

Reklamlar