Eylül 22

Etiketler

Evrimci Açıdan Din Psikoloji Siyaset


Yeni kitabım çıktı. Adı: Evrimci Açıdan Din Psikoloji Siyaset

Giriş bölümünden bir parça: 

İnsan gerçekte nedir?

Yedi-sekiz derece ağır miyop bir kişi düşünün. Tüm toplumun böyle bireylerden oluştuğunu düşünün. Gözlükleri veya lensleri de yok. Başka insanları nasıl görürler? Ya da aynada baktıklarında kendilerini ne ölçüde seçebilirler? Belirsiz, bulanık, çizgileri netlikten uzak hayaller biçiminde… Gölgeler, karaltılar ya da renkleri, kenarları üst üste binmiş parlak şekilsizlikler halinde…

Ve insanların büyük çoğunluğunun -belli belirsiz bir rahatsızlık duysalar da- sorun nedir, farkında bulunmadığını düşünün. Durumu az çok fark edenlerin kendilerini ve birbirlerini daha açık seçebilmek için baktıkları nesneye gözlerini iyice yaklaştırdıklarını hayal edin. O durumda belli ayrıntıları daha net görebilecekler, fakat bu sefer de nesnelerin küçük bir parçasını iyi görebilecekler, bütünlüğü kaçıracaklar…

İnsanın içinde bulunduğu bilişsel açmaz işte böyledir. Buna karşı henüz özel bir gözlük kullanma alışkanlığını da edinememiştir.

İnsanın kendini ve başka insanları anlamak için geliştirdiği kültürel ve bilimsel araçların büyük çoğunluğu soruna çare değil. Ya incelenen şeyi daha da belirsiz hale getiren sistemler ya da belli bir parçayı daha iyi gösterip bütünü görmeyi imkânsızlaştıran kaba büyüteçler… Sosyal bilimler, siyaset bilimi, hukuk, sosyoloji, geleneksel psikoloji, sanat vb… son derece yetersiz mecralar. İdeolojiler… En gelişmişleri bile sorunu çözmekten çok, daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Tüm “izm”ler, Freudculuk vb…

İnsan siyasi olarak ne? Hukuku, kültürü, sanatı, edebiyatı neye yarar? Gerçekte neyin peşindedir gündelik yaşamda? Niye çalışır, niye sevişir, niye birbirini öldürür?

(…)

Ve çalışmanın son halkası olarak bu kitap.

İnsanın tüm uğraşlarına evrimci psikoloji ve kişilik yapıları gözlüğüyle bakmadığınız sürece, 7-8 derece miyop bir kişi, çevresine nasıl bakarsa öyle bakacaksınız onlara. Bu kitapta tarif ettiğim gözlüğü kullandığınız anda ise hiç yaşamadığınız bir berraklık kazanacak görüşünüz… Dünya… ve insan.

İnsan doğası ve kişilikle ilgili önceki çalışmalarımın siyasi-toplumsal sonuçlarıyla birlikte evrimci psikolojiyle yoğrulması… Başka deyişle bilimsel evrimci bakışın bu özle siyasete uyarlanması dünyada bir ilk.

Elbette, yüzde yüz bir netlik bu gözlükle de elde edilemez. Ama önceki görüşünüze göre coşkulu bir sevinç yaşayacaksınız. Fakat kim bilir belki de bu açıklıktan, berraklıktan hoşlanmayacaksınız. Artık kişilik yapınıza göre… Belki insanların büyük bölümünün körlüğü bilinçli olarak yeğlemelerinde, onlara sunulan bu gözlüğe karşı direnmelerinde bir hikmet var.

İnsan bu. Onu, yani kendini tüm renk ve çizgileriyle apaçık görmekten belki de bilerek kaçınıyor insan soyu. Ne var ki eğer cesaretliyseniz bir denemekte fayda var. Heyecan verici bir zihin açıklığı fırsatı elinizde…

KİTAPTA NELER VAR?

Adından belli. Evrimci açıdan din nedir, nasıl ele alınmalıdır; psikoloji adına insanlığa yutturulan safsatalar neden ve nasıl geçersiz hale getirildi.. siyasete -örneğin sosyalist siyasete – yepyeni bir bakış nasıl olanaklı? Siyasette “başarı” nedir, ne şekilde elde edilir? İnsani iyi nedir, niye bunun mücadelesini veriyoruz; insani kötü nedir, kötülüler neden çoğunlukla galip, bu galibiyetler ne kadar, nasıl azaltılabilir?

Bugüne dek başta bu sitede olmak üzere, soL Haber Portalı, gercekedebiyat.com gibi yayın organlarında çıkan yazılarımın konuyla ilgili olanları toplandı.

Neredeyse hepsi tekrar yazıldı. Bazı cümle ve paragraflar, bölümler çıkarıldı, yeni cümle, paragraflar eklendi. Konularla ilgili sonradan gelişen tartışmalardan aydınlatıcı olanlar seçildi, eklendi. Buralardaki sorular ve yanıtlar kitaba konuldu, yeni açıklamalar eklendi. Bazı ifadeler daha açık hale getirildi.

Sonuna da yepyeni bir bölüm eklendi, “Giriş” yazısı dışında. Lideri Beklerken…

Kurtarıcı bir lider, hiç değilse “iyiler” safına nefes aldırıcı bir lider gerekli midir? (Bizce gereklidir). Neden gereklidir? Yeni lider çıkana dek ne yapılmalıdır? Lider ne zaman çıkabilir? Liderin özellikleri, işaretleri nelerdir?

Gibi sorulara cevap arandı, varılan sonuçlar yazıldı.

Lider gelsin gelmesin, şu anda ve genel olarak insana, topluma nasıl bakmalı, ne yapmalı? Sorularına yanıt arıyor, yanıtlar buluyor bu kitap.

Bu çalışmanın okuyanlara (iyi veya kötü o tartışılır) ne kadar yeni bir bakış açısı getireceğini benim önceki yazılarıma ve kitaplarıma aşina olanlar tahmin edebilir. Ancak aşina olmayanlar okurlarsa “yeni”nin sözde kalmadığını herhalde büyük çoğunluğu takdir edecektir.

Kaan Arslanoğlu

Evrimci Açıdan Din Psikoloji Siyaset – Kaan Arslanoğlu

İthaki Yayınları – Mart 2016 – 288 sayfa

http://www.insanbu.com/eski/a_haber9c9c.html?nosu=1959