Mart 05

Ateizme sansür sessizce artıyor


Şubat sonunda mahkemeden çıkan bir kararla aralarında Charlie Hebdo dergisinin ve ilgili Vikipedi linkinin de bulunduğu 49 internet adresinin yasaklanması, Türkiye’de ateizme sansürün giderek arttığını gösteriyor.

Mahkeme kararıyla aralarında Charlie Hebdo dergisinin internet sitesinin ve çevirimiçi ansiklopedi Vikipedinin ilgili sayfalarını içeren internet sitelerinin yasaklanması, internette de ateizme sansürün arttığını gösteriyor. Batı standartlarına göre yasal sayılabilecek ve pek çoğu ateizm veya Müslüman karşıtlığı içeren bu sitelerin yasaklanması ile birlikte Türkiye’de an itibariyle yasaklı site sayısı 66.232’ye çıktı.

Aynı zamanda sayısız blog, 9 Facebook grubu ve çok sayıda görsel Twitter içeriği de bu yasak kapsamında erişime kapatılmış durumda. Türkiye geçtiğimiz sene Twitter’dan en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke olma sıfatını ikinciye binlerce talep fark atarak elde etmişti. Bilindiği üzere Türkiye geçtiğimiz sene 2081 farklı Twitter mesajı, görseli veya hesabı için Twitter’a erişime kapatma başvurusunda bulunmuştu.

Geçtiğimiz yıl Twitter yasağı konusunda Tayyip Erdoğan’a karşı Anayasa Mahkemesinde mücadele veren Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz isimli iki hukuk profesörünün ortaya çıkardığı tablo, yolsuzluk ve Suriye’ye kaçırılan silahlar konusunda uygulanan yoğun internet sansürünün aynı zamanda toplumun pek çok alanına dair içerik barındıran farklı sitelere de işlediğini gözler önüne seriyor.

Türkiye’de internet yasasında “Kutsala hakaret” gibi bir suç bulunmasa da, Charlie Hebdo’ nun peygamber görsellerini yayınlayan tüm internet siteleri bir şekilde erişime kapatılmış durumda. Bilindiği üzere Richard Dawkins’ in internet sitesi olan atheism.org da 2008’den beri Türkiye’den erişilemez durumda.

Haber SoL