Mayıs 21

Ateistler Üniversitede Konuştu!


11-642x320

Ted Üniversitesi’nde Ted Logos Society adlı öğreni grubu Yaşayan Kütüphane – Önyargısız Hava Sahası adlı bir etkinlik düzenledi.

Toplumda ötekileştirilen, ezilen ve baskı altında tutulan ve ön yargı ile bakılan her kesimden gelen temsilciler kendi kimliklerini (cinsel, ırk, inanç) anlattılar ve soru soran öğrencilere cevap verdiler.

Ateistlerde Oradaydı!

Ateistler Derneği üyeleri ateizmi anlattıktan sonra sorusu olan meraklı kitlenin sorularını cevapladı.

İşte Sorular: 

1-kuranı okudunuz mu, ateist olmadan önce müslüman mıydınız?

1- kuranı 3 kere, tevrat ve incili birer kere okudum. islam tarihi ve felsefesina hakimim. ateist olmadan önce müslüman bir ailede doğduğum için müslümanım diyordum. bahar’ın cevabı: ben seküler bir ailede doğdum ve büyüdüm. ama hayatımın bir döneminde islama yöneldim diyebilirim; bu dönemde kuran’da okudum.

—-

2- Ruh’a da mı inanmıyorsunuz yada meleğe, cine filan? ben cin gördüm mesela şahsen.

2- Ateizm doğa üstü ve metafiziksel bir irade, bilinç ve varlığı ontolojik olarak kabul etmez. ateizm karşılaşılan olgulara ve durumlara rasyonel bir bakış açısıyla yaklaşma, sadece akla ve bilime göre açıklama getirme bakış açısına sahiptir. eğer ruh,cin veya melek gördüğüne dair küçük bir kanıt gösterirsen bunu dikkate alabiliriz. ama gördüğünü söylediğin şey özneldir ve öznel olan durumlar “bilgi” olarak değerlendirilemez. hayali arkadaşları olan bir insanda olabilirsiniz, dünyada bir çok şizofrenlik çeşidi var ama siz müslüman olduğunuz için bu arkadaşlarınıza cin veya melek de diyor olabilirsiniz.

3- Peki ölümden korkuyor musunuz, ölümden sonraki hayat hakkında ne düşünüyorsunuz?

3- Ölüm felsefi olarak 3 görüngü barındırır içinde. mutlaklık-devredilemezlik ve deneyimlenemezlik. 3.görüngü olan deneyimlenemezlik özelliği şunu anlatır bize. ölüm bir deneyim değildir. ölümü deneyimleyip ardınıza bakarak, ” a evet, demek ölüm buymuş” diyemezsiniz. deneyimlenemeyen bir durum üzerine konuşmak rasyonel değildir. örneğin neptünde yaşamanın ne olduğunu deneyimlemediğim için, neptünde yaşamak hakkında ne düşünüyorsunuz derlerse ise susarım, cevap veremem ve bilmiyorum derim. çünkü neptünde yaşamayı deneyimlememişimdir. aynı şekilde ölümü de deneyimlemediğimiz için ölüm hakkında susmamız gerekir ve ölümden sonraki yaşama dair tüm yargılarımızı askıda bırakmamız gerekir. rasyonel olmak bunu gerekir. bu nedenle ölüm’ün ne olduğunu bilmiyorum ve ölümden sonraki yaşama dair hiç bir görüş belirtemem; kaldı ki ölümden sonra yaşam olduğuna dair hiç bir kanıt yok elimizde. dinler bu önemli konunun farkında olduğu için insanlara en deneyimsiz olan olgu, yani ölüm’ü pazarlarlar. yani ölüm korkusunu. kaldı ki bu korkuyu pazarlarken kendi temellerini sağlamlaştırmak adına “ölümden sonra yaşam” kurgusunu yaratırlar; bu kurgu ile bu dünyayı imtihan yapma düşünceleri şekillenir ve sizi daha kolay şekilde itaat etmeye zorlarlar.

4- Nereden geldik?

4- Nerden geldiğimiz noktasında 2 konu var? insan türü mü nereden geldi yoksa evren mi nerden geldi? insan türünün nasıl oluştuğunu biliyoruz, evrimsel biyoloji bunu çok güzel bir şekilde açıklıyor. binlerce örnek var bu konuda. evren’in nereden geldiği konu bilimsel olarak hala muamma. paralel evrenler, köpük evrenler vs bir sürü teori var. bilim bir gün bu cevaba elbette yaklaşacaktır. nereden geldik sorusuna eğer bir tanrı ile cevap vermeğe kalkarsak, tanrının kendisinin nereden geldiği ve nedensellik ilkesi ile düşünerek soruya tatmin edici bir cevap vermiş olmayız. nereden geldik sorusuna rasyonel bir bakış açısı ile mantık ve bilimin ışığında bir cevap arıyoruz. ve bu cevabın içinde tanrı veya din olduğuna dair en ufak bir kanıtımız yok.

 –Ateist Haber

Reklamlar