Ağustos 13

Ateistler dindarlara oranla daha zeki!


fft64_mf1592445

İngiltere ‘deki Rochester Üniversitesi’nden yapılan kapsamlı bir araştırma, ateistlerin herhangi bir dini inanca sahip olanlar bireylerden daha zeki olduğunu ortaya koyuyor. Üniversitenin öğretim görevlisi Profesör Miron Zuckerman tarafından yapılan analizde, 1928 – 2012 yılları arasında yapılan 63 farklı analizin 53’ünde bu sonuca ulaşıldı.

‘Personality and Social Psychology’ dergisinde yayımlanan ‘Zeka ile Din Arasındaki İlişki: Bir Meta-Analiz ve Bazı Açıklamalar’ başlıklı çalışma, çocukluk çağında dine sırtını dönenlerin daha zeki olduğunu vurgularken, ortalama üstü zekaya sahip yaşlı bireylerin de ağırlıklı olarak dini inancı zayıf kişilerden oluştuğunu belirtiyor.

Zuckerman’ın makalesine konu olan en ilginç çalışma ise 1921 yılında yapılmaya başlayan ve hala devam eden bir ‘yaşam boyu analizi’… Bu çalışma, 135 üstü IQ’ya sahip 1500 çocuk üzerinde yapılmış.

Araştırmanın sonucu olarak, zeki insanlar plan yapabilen, problem çözebilen, soyut düşünebilen, karışmaşık fikirleri algılayabilen, hızlı öğrenebilen ve tecrübelerinden ders alabilen bireyler olarak tanımlanırken, ateistlerin dindar bireylere oranla bu yeteneklere daha fazla sahip olduğu belirtilyor.

Radikal

Reklamlar