Mayıs 11

İslamiyet denilen terör dinine de, bizleri alet eden hükümete de yazıklar olsun


fft64_mf1452190

Reyhanlı’ya bombalı saldırı, 40 ölü var

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde belediye binası yakınlarında 15 dakika arayla iki patlama oldu. Patlamada 40 kişi öldü, 29’u ağır 100 kişi yaralandı.

YORUMLAR

hukumeti duzmece yorumlarini bekliyoruz – soner404

ulkeyi savas ortamina iten tum akp li siyasileri tebrik ediyorum. basarilarinizin devami dilegiyle. musluman kardeslerinizin hatirina varandaslarimiz oluyor ve bence devami da gelecek. islamiyet denilen teror dinine bizleride alet eden hukumet e yaziklar olsun.

Hükümet sorumludur – ermxl

Bombalamanın faili ister ÖSO teröristleri ister Esad’a yakın unsurlar olsun hesap vermesi gereken hükümettir, Reyhanlı’da ölenlerin kanı bu hükümetin ellerine bulaşmıştır. Hükümet yanlısı yorumcular bombalamanın Esad hükümeti bağlantılı olduğunu ileri sürerek hükümeti aklamaya çalışıyor da ne olacaktı? Siz ipini koparmış sürüleri silahlandırıp komşu halkın üzerine sürerseniz, onların vereceği her türlü karşılığı baştan kabul etmişsiniz demektir. Kaldı ki büyük ihtimalle fail, bu hükümetin beslemeleri. Tarih bilmezsiniz, uluslararası ilişkilerden anlamazsınız bari gazeteleri açın okuyun. Afganistan’da Sovyetlere karşı savaşsın diye toplayıp Pakistan sınırına yığdıklarınız şimdi Pakistan’ın başına nasıl bir bela olduysa bu Selefi-Kaideci güruhun da öyle bir bela olacağını görmemek için çok stratejik çok derin dış politikacı olmak gerekiyor herhalde. Reaksiyoner değil aksiyoner dış politikaymış, alın şimdi aksiyonsa aksiyon.

Haberin özeti – chuckytoy

Tayyip, Arınç ve Öcalan’ın din kardeşleri Türklere saldırdı.

aferin sana başbakan… – bırıncı

ne sanmıştın ki? Suriye’de muhaliflere yığınla silah, patlayıcı vermeyi biliyordun değil mi? bak, ne oldu? adamlar durdu durdu ve en sonunda ayağını denk al dedi… tamamıyla akp’nin yüzünden meydana geldi, bu olaylar.. tek sorumlusu başbakan…

Erdoğan – cyxzt

Gurur duyuyordur başarısıyla

Besle kargayı… – Ugurefendi

Umarım yaralı vatandaşlarımıza hastanelerde yer vardır.Malum cihatçı teröristlerle dolu Hatay’daki hastaneler.

Barış Süreci – mutercan

Bence PKK yapmıştır deyin yoksa Gaziantep deki oyununuz ortaya çıkacak

ecdanının bildiği ama tayyip ve davutoğlunun hala öğrenemediği – surrela

“Düşmanımın düşmanı dostumdur” diye hareket eden tayyip ve davutoğlunun bu durumuna atalarının söylediği “keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” mi desem,”bugün bana yarın sana” mı desem “herkesin ettiği yoluna gelir” mi desem bilemedim…

Oyun – Amedia

TR’yi Süriye savaşına çekmeye çalışıyorlar hem içerdeki Radikal çeteler hemde ABD-BM- NATO Canavarlaşmış Kurumları….. umarım Türk yönetimi BÖyle bir Yanlışa girmez Zira Türkiye için iyi olmaz MEzhebler savaşının içinde bulur kendisini düşüncesindeyim….. aen TR süriyeye girse bile DERDİ BATI KURDİSTAN olur 🙂 ORdaki Kürd devrim kazanımlarını bertaraf etmek 3 yıldır bunun derdindeler…. Burnunu başkalarının işlerine sokarsan bu tür belalar kaçnılmaz olur…. şimdi Kimyasal bahanesiyle ABD zemin hazırlıyor

bumerang – Agér

destek verdiğiniz el kaide canileri şimdi de sıra sizde demeye başladı anlaşılan. olacağı buydu, az bi desteğinizi çektiğinizde ya da geçiktirdiğinizde adamlar hemen size kendilerini tekrardan hatırlatır. Ayrıca rojavada kürt ve alevileri katletsin diye afganistan sudiarabistan vs… yerlerden getirdiğiniz bu adamlar kiMsenin hesabına değil kendi hesaplarına çalışır. bunu ilerde daha iyi anlayacaksınız.

akp – mohiqan

ve onun çok derin stratejikli dış işleri bakanının sayesinde oluyor bu olaylar, siz elinizi başka ülkelerin iç işlerine sokar, ordaki teröristleri besler silahlandırırsanız, bu ülke daha çok yaşar böyle patlamaları sevinin artık ülkeyi yakında kan gölüne çevirecekler sayenizde, yaptıklarınız size geri dönmiyecek mi sandınız?

ignorius

Suriyeyi suçlayacağınızı biliyorduk da bu kadar erken bir açıklama beklemiyorduk!

türkişi

bırakın sayın bakan kuklalarla vakit kaybetmeyi kuklacılar kim onu söyleyin!

sabri. k

500 gündür Uludureyi kimin bombaladığını suçlunun kim olduğunu çözemedik. 7 saatte Reyhanlıdaki bombalamayı Suriye istihbaratının yaptığını tespit edip suçlamaya başladık. Hiç dürüst değil.

yahya

Bunu yapan herkes olabilir, cunku Turkiye kendisini her sekilde manipule edilebilir bir noktaya, uzulerek, kendi kendine koydu.

Devlet adamligi, millet adamligi, insanini goturup karisikligin, kaousun ortasina koymama, iki ates arasinda birakmama becerisidir, ki bu becerinin Turkiyeyi yoneten insanlarda olmadigi cok ortada.

Bunu herkes yapmis olabilir, ve asil sorunda bu iste, Turkiye herkesin bu tur eylemler ile bir sekilde cikar elde edebilecegi bir ulke haline geldi, getirildi.

Asil soru su; bu noktaya beceriksizlik yuzunden mi geldik, yoksa bize ihanet mi edildi?

Failleri belirlemek hükümetimizin 24 saatini bile almadı! – brandywine06

Esad yapmış! Esad bu bombalı araçları Özgür Suriye Ordusunun elinde olduğunu bizzat hükümetimizin açıkladığı bu sınır bölgesinden ve sınırdan nasıl geçirmiş? Buna da bir yanıt gerekir ama bizim hükümet gereklere falan aldırmıyor. Eline Esad’ı suçlamak için fırsat geçti ya. Ama değişik gazetelerde yorumlara baktım, hiç kimseyi inandıramamışlar. Hele ki MİT uyarmıştı haberi ayrıca tepki topluyor. Başbakan doğru bildiği yanlışlarda ısrar etmesiyle tanınıyor. Suriye politikası bunun en belirginleştiği konulardan biri.

Geri teper – vancetti

Sovyet birlikleri Afganistan’a girdikten sonra ABD dincileri Sovyetlere karşı silahlandırdı ve eğitti. Sonra Sovyetler Afganistan’da çekilme kararı aldı. Namlu ABD ye döndü. Bu sefer dincilerin hedefinde ABD vardı.İkiz kuleler vuruldu. Bizimkiler olaydan bir kaç saat sonra suçluyu buldu. Suçlu El Muhaberat, Nasıl da hemen bildiniz. Kartlarını mı olay yerine bırakmışlar?. Yoksa isimsiz birisi arayıp biz yani EL muhaberat yaptı eylemi mi demiş. Bu bizim savaşımız değildi. Orada ne olacağına Suriye halkı kendisi karar vermeliydi. Hepimiz diktatörlüklere karşıyız, ancak bir farkla, biz Suudi diktatörlüğüne de, Katar diktatörlüğüne de karşıyız. Ama işlerine burnumuzu sokmayız. Sorunu ora halkları çözsün isteriz. Bir gün önce Ailece Türkiye’de tatil yapacaksınız, Kardaşım diyeceksiniz, “O zaman diktatör değildi” bir gün sonra diktatör ilan edip, allah adına cinayet işleyen katil sürüsünü bizim ödediğimiz vergilerle finanse edeceksiniz. Biz sizi Allaha havale ediyoruz. Yaralananlara geçmiş olsun, acil şifalar, Ölenlerin ailelerine sabır diliyorum.

Deargast

şimdi sırada ne var? savaş mı?
ha evet haklıyız…
ne de olsa önce onlar başlattı değil mi?

dudayeva

baas rejimi tarafından yapılmıştır.

hem de öyle bir dönemde yapılmıştır ki, abd ve rusya patlamadan bir kaç gün önce baas rejiminin kalması için mutabakata varılan cenevre bildirisine tekrar hayat öpücüğü vermiştir.

dolayısıyla bu patlama türkiye’ye “baas rejimine karşı ayak diretme” mesajı vermekten başka bir anlam taşımamaktadır.

patlamanın üzerinden 2 gün geçmesine rağmen beşşar esed’e gerekli cevabı vermeyen türkiye mesajı almışa benziyor.

sabah akşam esed’e gürleyen bir başbakana sahip, kırmızı çizgisi olmayan, “kimse bizi test etmesin” lafzını dillerine pelesenk eden yöneticilere sahip bir ülke burası.

duwalya

yuregimizi parcalayip vicdan duygumuzun kolu bacagini koparmistir. basbakanin annesi oldugunde programini yayinlamayip yas tutan acun ilicali bugun yarismacilariyla bir guzel egleniyor. bir milletvekili gs-fb maci yorumu yapiyor diger kanalda 120 yasina kadar nasil yasariz diye 6 prof tartisiyor. deli gibi bolgeden bir haber alirim diye tv internet dolasiyorum. isitip isitip ayni seyleri izlertiriyorlar, acun’la karsilasiyorum, mac sevinci falan psikolojim bozuldu resmen. tabi yanan can senin degil sevgili akp, orda bir vekilinin oglunun kilina zarar gelseydi ne yakilacak gemi birakirdin ne de yikilacak kopru. orda olenler de marjinaldi galiba? ya da tum ulkenin insanligiydi. fenerbahce kazanmadi aslinda, bir similasyon yasadik, uyutulduk. hukumet kazandi, biz yine gote giren semsiyeyi acan taraf olduk.

Alican Köker

Reyhanlı’da AKP’nin %70 civarında oy aldı. Bu insanların çoğu AKP’ye oy veren insanlar. Bu insanların tepkisi çok önemli. Olayları duyurmamaya çalışıyor AKP. Bu insanlar AKP’ye oy vermiş olmalarına rağmen olayların, neler döndüğünün, hesapların farkında.

Stratosfer

öyle görünüyor ki kerry’nin son rusya ziyareti sonrası, uluslararası toplumun suriye için ‘sivil çözüm’de anlaşma ihtimali nusra gibi örgütleri telaşlandırdı.

zira moskova’da üzerinde anlaşıldığı söylenen plan, muhalefetin nusra, kaide gibi radikal islamcı unsurlarının tasfiyesini ve suriye ulusal konseyi (suk) gibi görece ılımlı kanadın müzakerelere dahil edilmesini içeriyor.

bu tasfiyede türkiye’ye bir rol düşüyor elbette. bugüne de emperyalist proje hesabına
suriye’deki tüm terörist faaliyetleri ayrımsız destekleyen türkiye, bundan böyle desteğini sadece öso’nun (özgür suriye ordusu), suk’a doğrudan bağlı çalışan merkezci kesimlerine verecektir.

hatta yeni rus-abd planı sorunsuz yürürlüğe girerse, nusra gibi örgütlerin bizzat öso-suk tarafından tasfiyesi de gündeme gelebilecektir.

bana kalırsa, tasfiye tehlikesini sezince paniğe kapılan nusra, reyhanlı’daki saldırıyla, bugüne dek kendisinin başlıca destekçisi olan türkiye’ye; “beni oyun dışına çıkarırsan beyninde patlarım” mesajı vermektedir.

bütün bunlar bir ‘komplo teorisi’ olarak da değerlendirilebilir elbette. ancak bu tür olaylarda ne olup bittiğini anlamlandırabilmek için pek fazla yol yoktur. istihbarat örgütlerinin işin içinde olduğu, yoğun dezenformasyon faaliyetlerinin vs. yürütüldüğü bu gibi durumlarda klasik gazetecilik-habercilik faaliyeti bizi hemen gerçeğe ulaştırmayabilir.

herkes kendi siyasi aklı doğrultusunda bir tahlille olayı anlamlandırmaya çalışacaktır. suriye krizini dikkatli takip etmeye çalışan bir gazeteci olarak reyhanlı’daki katliamın ilk anından beri benim kafamda şekillenen senaryo bu şekilde oldu.

hükümetin saldırının sorumluluğunu acilciler, mihraç ural vs. üzerinden esad yönetimine tahvil etmeye çalışması da hiç kuşkusuz sürpriz değil.

son olarak şu söylenmelidir ki, saldırıyı kim gerçekleştirmiş olursa olsun, reyhanlı’da ölen yurttaşlarımızın vebali, ‘stratejik derinlik’, ‘yeni osmanlı’ vs. söylemleriyle saldırgan bir dış politika izleyen akp hükümetinin boynundadır.

RADİKAL

Reklamlar