Nisan 30

‘Türkiye’nin cami açığı büyük: 15 bin tane daha lazım’


???????????????

Hükümetin son 10 yılda yaklaşık 7500 cami açmasına, İstanbul ’da 1,74 kilometrekareye 1 cami düşmesine karşın Cami ve Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu hâlâ camiye ihtiyaçları olduğunu ileri sürdü. 
Diyanet’in son verilerine göre ülke genelindeki 85 bin 600 camiyi görmezden gelen Cami ve Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu Başkanı Recep Kıyak, Türkiye ‘de şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
Kıyak, ülke genelinde 85 bin cami ve 15 bin mescit bulunduğunu belirterek, camilerin dörtte üçünün kırsal bölgelerde yer aldığını, şehirlerde yeterli sayıda cami olmadığını söyledi.

‘İSTANBUL’DA ÇOK AZ CAMİ VAR’
İstanbul’un nüfusuna oranla Türkiye’de en az camiye sahip il olduğunu öne süren Kıyak, toplu konut bölgelerinde ibadethane bulunmaması nedeniyle çok sayıda şikâyet aldıklarını dile getirdi. “Türkiye’de şu anda şehir merkezlerinde ağırlıklı olmak üzere 15 bine yakın camiye ihtiyacımız var” diyen Kıyak, yeterli sayıya ulaşmak için çalıştıklarını vurguladı.

Kıyak, genellikle vatandaşlara iş ve alışveriş mekânları oluşturulduğuna işaret ederek, “Biz de cemaatimizin ibadet imkânlarını mümkün olduğu kadar evlerine yakın alanlarda yapmayı hedefliyoruz. Vatandaşlar namaz kılacağı zaman 20-30 kilometre yaya gidiyorsa federasyon olarak bu olaylar bizi üzüyor. O nedenle ‘il bazında hangi cami hangi bölgelerde, nüfus oranlarına göre yerleşimler nasıl’ bu konularda çalışma yapıyoruz. İnşallah net ve şeffaf bir çalışmaya gireceğiz” şeklinde konuştu.

Kur’an kurslarında yaz sezonunda 12 yaş sınırı uygulamasının kaldırıldığını anımsatan Kıyak, ilginin her geçen gün arttığını iddia etti. Çocukların İslam ‘ı en güzel şekilde öğrenmesi gerektiğini savunan Kıyak, şunları söyledi: “Bu nedenle Kur’an kurslarımızda dini eğitim konumunda güzel çalışmalar var. İnşallah bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı ile anlaşırsak nasıl ilkokullarda çocuklarımızın önüne kitaplar koyuluyorsa, biz de bu sene inşallah ortak bir çalışmaya gireceğiz. Yaz sezonunda veya normal Kur’an kurslarında olsun, çocuklarımız ilk derse başladıklarında Elif cüzlerini ve Kur’an-ı Kerim’i masasında görecek. Bu, o çocuğa verilen en güzel hediyedir. Bu hediyeyi ilkokullarda olduğu gibi Kur’an kurslarımızda da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Kıyak, uygulamayı Türkiye’de ilk kez hayata geçireceklerini vurgulayarak, hedeflerinin ülkeyi karış karış dolaşarak hizmet vermek olduğunu sözlerine ekledi. (AA)

Radikal