Nisan 24

Rusya’da ateistlere koruma


080420131153458794265_2

Rusya’nın St. Petersburg Yasama Meclisi Komisyonu’na sunulan yasa tasarısına göre, herhangi bir dine inanan insanlara, ateistlerin duygularını incittikleri gerekçesiyle ceza verilebilecek. Ayrıca, önerilen değişiklikle birlikte, ateistlerin görüşlerini yaymalarının engellenmeye çalışılması da cezalandırılacak. 

Yasa tasarısını meclis komisyonuna sunan Milletvekili İrina Komolova, “Vicdan özgürlüğü ve dini bütünlük” yasasında yapılacak değişiklik sayesinde, ateistlerin dini propagandalara karşı koruma altına alınacağını savundu.

Ancak yasa tasarısına milletvekillerinden tepki geldi. Milletvekili Aleksandr Kobrinski girişimi “1 Nisan Şakası” olarak değerlendirdi. Diğer bir milletvekili Andrey Anohin ise, yasanın kabul edilmesi halinde Rusya’nın parçalanmaya gideceğini ve ülkenin temeli olarak kabul edilen Ortodoksluğu yıkıma götüreceğini iddia etti.

Kısa süren konuşmaların ardından oylamaya sunulan yasa tasarısı oy çoğunluğuyla kabul edildi. Buna göre, Ateisler, dini ve benzeri seremonilere katılmaya zorlanamayacak. Bunun olması halinde, sorumlu kişilere meclis tarafından belirlenen oranlarda ceza verilecek. Bunun yanında, ateistlerin kendi görüşlerini yayması engellenemeyecek.

Komisyonda kabul edilen yasa değişikliği tasarısının kısa bir süre içinde Moskova’ya gönderilmesi bekleniyor. Federal Mecliste de değişiklik kabul edilirse, yasa tüm Rusya’da yürürlüğe girecek.