Nisan 13

Uruguay evlilik eşitliğine ‘evet’ dedi


uruguay_lgbt

Uruguay’da evliliği cinsel yönelim farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlar için eşit koşullarda düzenleyen yasa tasarısı kabul edildi. Uruguay’da evliliği cinsel yönelim farkı gözetmeksizin tüm yurttaşlar için eşit koşullarda düzenleyen yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Arjantin’den sonra Uruguay evlilik eşitliğine onay veren ikinci Güney Amerika ülkesi oldu.

Geçen hafta Uruguay Senatosu’nda görüşülen tasarı, 92 milletvekilinden 71’inin evet oyuyla parlamentodan geçti. Devlet Başkanı José Mujica’nın onaylamasıyla birlikte yasa yürürlüğe girecek.

Yasa tüm Uruguay yurttaşları için eşit evlilik koşulları ve yükümlülükleri getiriyor. Yasaya göre evli eşcinsel çiftler de evlat edinebilecek ve çocuğun hangi ebeveynin soyadını taşıyacağına birlikte karar verebilecekler. Yasa boşanma hakkını da etkiledi. Eski düzenlemede evliliği tek taraflı olarak bitirme hakkı sadece kadınlara verilmişken, yeni düzenleme bu hakkı eşcinsel çiftleri de kapsayacak şekilde her iki tarafa da tanıyor. Yeni yasaya göre, evlilik töreninde okunan metinde geçen “karı ve koca” ifadesi, “taraflar” olarak değiştirildi.

Oylama esnasında halka açık yerleri dolduran LGBT hak savunucuları, evlilik eşitliğinin kabul edilmesi kararını gökkuşağı bayrakları ve alkışlarla kutladı.

(soL-Haber Merkezi)

Reklamlar