Mart 02

Etiketler

Richard Dawkins: Açığa Vur Kampanyası (The out campaign)


out_campaign_link-1

1940 yılının karanlık günlerinde, Fransız pre-Vichy hükümeti, generalleri tarafından ” Üç hafta içinde İngiltere’nin boynu bir tavuk gibi boğazlanmış olacak” şeklinde uyarıldı. Britanya çatışmalarından sonra Winston Churchill cevabını gırladı: “Kimi tavuk, kimi boyun!” Bugün yeni ateizmin en iyi satan kitapları, onların etkilerini sadece koroya rahiplik ederek umutsuzca aşağı çekmek isteyen kimseler tarafından aşağılanmaktadır”

Bazı korolar! Sadece?!

Nesnel izlenimler izin verdiği sürece ve kesin delillerin olmaması durumunda, Amerika’nın dindarlığının aşırı derecede abartıldığına ikna olmuş durumdayım. Bizim koromuz çoğu kimsenin farkedebildiğinden çok daha büyüktür. Dindar kimselerin sayısı hala ateistlerden daha fazla, fakat onların umduğu ve bizim korktuğumuz sınırlarda değildir. Bunu, gerek kendi kitap turlarımda, gerekse meslektaşlarım; Daniel Dennett, Sam Harris ve Christopher Hitchens’in kitap turlarında yapılan görüşmelere ve World Wide Web’ in yaygın gayrı resmi anketlerine dayandırmaktayım. Katılımcıları apaçık taraflı olan kendi sitemizden değil, ama örneğin kullanıcıları güven verici bir şekilde genç olan Amazon ve YouTube gibi sitelerden. Bunun yanında, dindarlar sayıca üstün olsalar bile bizim de argümanlarımız vardır. Tarih bizim tarafımızdadır ve biz taze bir canlılıkla ilerlemekteyiz. Ayaklarımızın nazik tıkırlılarını heryerde duyabilirsiniz.

Bizim koromuz büyük, fakat büyük bir kısmı gizli durmaktadır. Repertuarımız en iyi melodileri içerebilir, ancak pek çoğumuz başı eğik ve gözleri aşağıda, fısıltıların hatipliğini yapmaktadır. Farkındalık arttırma çabamızın temel hedefi dindarları çevirmek değil, dindar olmayanları, bu durumu kendilerine, ailelerine ve dünyaya itiraf etmek için yüreklendirmek olmalıdır. OUT kampanyasının amacı budur.

Daha ileri gitmeden önce, bir temel yanlış anlaşılma riskini erken davranarak önlemek zorundayım. Eşcinsel toplumla yapılacak bir kıyaslama bu kadar açıkken ;”Outing”(açığa vurmak) kelimesini, nesnesi henüz – yada hiçbir zaman – dünya’ya güvenmeye hazır olmayan talihsiz bir birey olan bir geçişli fiil olarak düşünmek, çok ileri gitmek hassasiyetini taşır. Bizim OUT kampanyamız bu şekildeki bir aktif bakış açısıyla açığa vurmak ile hiçbir ve hiçbir alakası yoktur. En yakın ateist bile bunu açığa vurmak istese, bu onun kararıdır. Bu, Avrupa’da yaşayan insanlar için önemsiz gibi gelebilir, yada Birleşik Devletler’in şehir entellektüelleri tarafından domine edilen, destek ve cesaretin gerekli olmadığı bölgelerinde. Bu Birleşik Devletler’in diğer bölgelerinde ve özellikle şeriat yönetimi uygulanan yerler gibi din değiştirmenin ölüm ile cezalandırılabildiği İslam dünyasında daha da önemlidir.

OUT kampanyası, out ‘ tan önce gelebilecek kelimelerin sayısı kadar farklı taraf oluşturma potansiyeline sahiptir. Benim şimdiye kadar ilgilendiğim ve en önemli olan; “Come OUT”(açığa vur) tabiridir. “Reach OUT”(eriş) tabiri ise, açığa vuran yada bu konuyu düşünmekte olan ve ailelerinin ve yaşadığı bölgelerin önyargılarına bağlı olarak cesarete ihtiyaç duyabilecek kimseler arasında arkadaşlık ve bütünlük oluşturmak ile ilişkilidir. Online forumlar ve yerel destek grupları kurun yada var olanlara katılın. Açıklamakta kararsız olanlara yalnız olmadıklarını göstermek için (Speak OUT) açıkça konuşun. Konferanslar ve kampüs organizasyonları düzenleyin. Toplantılara ve yürüyüşlere katılın. Yerel gazetelere yazılar hazırlayın. Yerel ve ulusal düzeyde politik lobiler oluşturun. Ne kadar çok insan açığa vurur ve bu bilinirse diğerlerinin takip etmesi o kadar kolay olur.

“Stand OUT”(kendini göster) ve yerel bölgende aktivite ve organizasyonlar düzenle. Yerel mahallendeki bir ateist organizasyona üye ol yada yoksa kendin kur. Arabanın tamponuna bir çıkartma tak. Yazılı birşeyler giyin, örneğin Josh’ın kırmızı A tişortunu benim kadar beğeniyorsan onu giyin. Tişörtü kendin tasarla yadahttp://www.cafepress.com/buy/atheist sitesinden bir tane bul yada hiç gömlek giyinme. Fakat diğer ateistlerle birlikte anılmak için kendini gösterme fikrine kusur bulma. İtiraf etmeliyim ki kendimize ait yarı-dinsel bir komunite kurduğumuzdan korkan şüpheci kimselere sempati duymaktayım. İstesekte istemesekte, dünya üzerinde bir etkimiz olması için gururumuzdan taviz vererek bu lafı yulmak zorunda kalacağız. Aksi halde “Herding cats”(bir problemin, bir yada daha fazla değişkenin akışkanlık ve kontrol edilemezliğinden ötürü çok zor yada çözümsüz olmasını anlatan deyiş/ref:wikipedia) probleminin üstesinden asla gelemeyeceğiz. Eğer şüpheniz varsa PZ Myers’in “exuberant hortation”(ekstrem yüreklendirme) ‘sini bu adresten okuyun: (http://scienceblogs.com/pharyngula/2007/07/come_out.php.)

 

“Keep OUT”(uzak dur) beni ilk başta endişelendirdi çünkü kulağa düşmaca ve ayrımcı geliyordu. Bu durum Barselona Seyahat Ajansı tanıtım posterinde İngilizce “Go Away”(git burdan) şeklinde okunan bir yazı olmasına benzer. “Keep OUT” un buradaki anlamı elbette ki dini bilim eğitiminden uzak tutun ve Amerikan Kilise ve Devlet Anayasal Ayrımı’nın benzer söylemleridir. (Malesef Britanya’da böyle bir ayrım bulunmamaktadır.) Bu da güzel bir tişörte yazılabilir; “Okulumuzda ibadet etmeyin, ve biz de kilisenizde düşünmeyelim”. Okul meclisinizde lobi oluşturun. Christopher Hitchens’ in “Mr Jefferson, build up that wall.”(o duvarı ör bay Jefferson) dan alıntı yapın.

“Chill OUT”(moralini bozma). Ateistler boynuzlu ve kuyruklu bir şeytan değil, sıradan iyi insanlardır. Bunu örneklerle gösterin. Yan kapıdaki iyi bayan bir ateist olabilir. Doktor, kütüphaneci, bilgisayar kullanıcısı, taksi şöförü, kuaför, talk show sunucusu, şarkıcı, kondüktör veya komedyen de olabilir. Ateistler sadece kozmik temelleri farklı bir şekilde yorumlayan kimselerdir. Alarma geçmeye gerek yoktur.

Başka hangi “OUT” ları hayal edebiliriz? Evet, kendinizinkini önerin. Dinsizler aleyhine ayrımcılık yapan politik temsilcilere oy vermeyin. “Vote OUT”(oy verme), George Bush Senior’ ın ateistleri “tanrının himayesindeki bir ulusun vatandaşı olmayanlar” şeklinde tanımlarken yaptığı gibi. Politikacılar oy nerede ise takip ederler. Onlar sadece OUT olan ateistleri sayabilirler. Kimi ateistlerin “hiçbir zaman etkin olamayacağız çünkü biz çoğunluk değiliz.” şeklinde yenilgiyi kabul eden bir düşünme biçimi vardır. Fakat çoğunluk olmanın bir önemi yoktur. Etkin olabilmemiz için tek yapmamız gereken kanun yapıcılara yeterince büyük bir azınlık olarak kendimizi gösterebilmemiz. Ateistler dindar yahudilerden sayıca daha fazla olmasına rağmen onların çok küçük bir yüzdesi kadar politik güç kullanabilmektedir. Çünkü bariz bir şekilde hiçbir zaman, ünlü “herding cats” probleminin parlak bir şekilde gözlemlendiği yahudi lobileri gibi beraber hareket etmediler. Arguman sadece politikacılara değil reklamcılara, medyaya, uluslararası ticaretle uğraşanlara da uygulanabilir. Bize birşey satmak isteyen herkes toplumsal istatistikleri (demografi) kullanır. Varlığımızı göstermek için ayağa kalkmalıyız. Bu sayede demografik kültür kavrayışı bizim de görüş ve tadlarımızı yansıtmaya başlayacaktır. Bu sayede yeni jenerasyon ateisler için durum daha da kolay olacaktır. Özellikle resmi nüfus sayımları olmak üzere sizden kişisel bilgilerinizi isteyen her ankette kendinizi ateist olarak belirtin (Fill OUT).

“Break OUT”(zincirini kır). Kimileri, ömür boyu devam eden kendi alışkanlıklarını yada atalarının alışkanlıklarını geride bırakmaya karar verenlerin cesaretlerinin, dogmalardan uzak ve realistik bir hayatı kucaklamanın ve gerçek dünya’ya açılan zincirin kırılmasının neşeli bir şekilde kutlandığı “Coming OUT” partileri düzenlemek isteyebilir. Dinsel oluşumlardan kurtulun ve yeni kurulan özgürlüğünüzü kutlamak için bir şampanya patlatın.

This page is also available in ArabicCatalanEnglishFrench CanadianHungarian,ItalianMongolianPersian(Farsi)PolishPortuguese-BrazilianRomanian, and Spanish

Yazan: Richard Dawkins

31 Temmuz 2007

 

Kaynak:

http://turkish.outcampaign.org/RichardDawkinsIntroduction