Şubat 21

Neden Turan Dursun Okumalı?…


bir_aydinlanma_savascisi_turan_dursun_h18361

Bilmeyenler ve tanımayanlar, hatta yanlış tanıyanlar için, öncelikle Turan Dursun hakkında bir kaç cümle edeyim.

Turan Dursun, müftülüğe kadar yükselmiş, sonradan Ateist olmuş, bir çok eser ve makale yazmış, bir çok çeviri yapmış ve bunların bedelini katledilerek ödemiş bir aydınımız.

Bütün eserlerini ve makalelerini okumuşluğum var..ancak bir kitabı var ki; “Turan Dursun’dan Ünlülere Mektuplar” isimli.. dönemin siyasetçilerine ve gazetecilerine, aydınlarına yazdığı mektuplardan oluşuyor. ve Turan Dursun’un bu kitabını okuduğunuz zaman anlıyorsunuz ki; Dursun bu ülkede sadece din fetbazları siyasetçilerin değil, bir çok kişinin maskesini düşürmüş.

Özellikle siyasetçilere, halka karşı dini imanı nasıl tepe tepe kullandıklarını, din sömürüsü olmadan siyaset yapmadıklarını adeta alınlarının ortasına çakmış.. tavsiye ederim, bulursanız o kitabı bir okuyun.

Peki, sabah sabah nereden çıktı bu, gündemde bir ton mesele var, sen ne anlatıyorsun kardeş derseniz; var bir bildiğimiz.

Dün bahsetmiştim yazımda. Bir ara kendilerine söylemde Marksist Leninist süsü veren, eylemde Kürt milliyetçiliği emareleri gösterenler de anladılar ki; bu ülkede siyaset yapıp oy kapacaksan, Allah’ın sana verdiği nefesi ve din iman işlerini ustaca ve tepe tepe kullanacaksın.

Sözümüz gele gele, aydın olmayı, ilericiliği kimseye kaptırmayan BDP’li Sırrı Süreyya Önder’e gelsin. Sırrı’nın sırrı meğer Said-i Nursi efendisini kendisine öncü olarak almakmış.( Said-i Nursi’yi tarife gerek yok bilirsiniz. Hani son günlerde gerici ve yandaş medyanın Rusya nurlu efendimizin kitaplarını yasakladı, o yüzden başlarına taş yağdı diye dillendirdikleri zat-ı muhterem)

Yani anam babam, çok başınızı ağrıtmayalım.

Bir siyasetçinin durduk yere hemen dine imana sarılmasını merak eder, bunu anlamlandıramazsanız, kaynak olarak Turan Dursun’a başvurun derim naçizane.

Bahattin Gülyuva