Ocak 10

Turan Dursun’dan Ünlülere Mektuplar- Melih Cevdet Anday’a…


Turan Dursun'dan Ünlülere Mektuplar- Melih Cevdet Anday'a...

Sayın Melih Cevdet Anday,
Öteki yazılarınız gibi 20.7.1984 günlü yazınızı okudum. Her zamanki gibi uyarıcı buldum.
Hoşgörürsünüz düşüncesiyle bir anımı burada özetlemek istiyorum:
Dönem, Ulusu hükümeti dönemi. Bir iş için Milli Eğitim Bakanlığı’ndayım. Bir bölüme çıkmak için asansör bekliyorum. Başka bekleyenler de var. Kimilerinin yakalarında bakanlığın çalışanları olduğunu anlatan kimlikler takılı.

Bunlar arasında Arapça konuşmalar oluyordu. Ben Arapça bildiğim için konuşanların bu dili yeni öğrendiklerini anlıyordum. Genç insanlardı. Üzüldüm, ama ses çıkarmamak için kendini zorladım. Konuşmalar, asansörde de sürdü. Ben dayanamayıp karışınca aramızda şu konuşma geçti:

– Oh oh ne güzel, resmi dairenin resmi çalışanları olarak, artık Arapça konuşuyorsunuz!
– Ne var bunda? Dinimizin gereği, elbette öğreneceğiz, konuşacağız!
-Bari Suud Arabistan’ına bağlanalım olsun bitsin!
-İnşallah, o da olur!
-Bu gidişle olacağa benzer! Ancak şaşılası o ki kapının önünde Atatürk’ün bir sözü asılı ve siz altından gidip geliyorsunuz!
-!!!

Sayın Anday,
“Din’den geldim, uzun yıllar müftü olarak görev yaptım, ama inancımı yitirdim. Bir tanrıtanımz’ım şimdi. Bir tepki olarak değil. Bir inceleme sonucu. Tanrı’nın, Din’in Dinler’in nasıl doğduğunu, hangi kesime yaradığını biliyorum.

Yine biliyorum ki, dinler ve inançlardaki oluşturmalar nedeniyle gezegenimizdeki akıllı yaratıkların akılları koşullu ve ırzına geçilmiş durumda. Aynı nedenle insanlar sürüleştirilmiş. Siz bunları çok daha iyi bilirsiniz.

Ne var ki Sayın Anday; siz bu uyarıcı yazıları yazarken, aynı gazetenin başka sütunlarında, örneğin hep din ve Arap kokar bulduğum bir Cengiz Çandar’ın yazılarını görmüyor musunuz?

Sizin ve sizin gibi doğru bakışlı olarak yazanların yazdıklarıyla bu tür yazılar gazete için biraz çelişki olmuyor mu?
Yazarı olduğunuz gazeteyi biraz uyarsanıza! Din, özellikle de İslam propagandası din birliği İslam birliği savunuculuğu yaptığı için…Kimi sütunlarında da olsa..
Beni anlayıp hoş göreceğinizi umuyorum.
Saygılarımla
Turan Dursun