Ocak 03

Kadınların Bacaklarını Açarak Motorsiklete Binmesi Yasak


Kadınların Bacaklarını Açarak Motorsiklete Binmesi Yasak

Endonezya’nın Açe bölgesindeki bir şehirde, kadınların motosiklette erkek sürücünün arkasına bacaklarını açarak binmesinin şeriat yasalarınca yasaklandığı bildirildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Endonezya’nın Açe bölgesindeki Lokseumawa şehrinde, kadınların motosiklette erkek sürücünün arkasına bacaklarını açarak binmesinin şeriat yasalarınca yasaklandığı bildirildi.

Belediye başkanı Suaydi Yahya, yaptığı açıklamada yasağın, halkın ahlaki değer ve davranışlarını muhafaza etmeye yönelik olduğunu söyledi. Resmi dairelere ve kent halkına yeni yasağı duyuran bildiriler dağıtıldı. Açe, Endonezya’da şeriat uygulayan tek eyalet olarak biliniyor.

“Sadece yan oturabilir”
Belediye Başkanı yeni yasağı duyururken, kadınların motosiklete binerken, erkek sürücünün arkasında bundan böyle sadece yan oturabileceklerini belirtti ve bacaklarını açarak oturmanın, İslami değerleri ihlal ettiğini savundu.

Belediye Başkanı Yahya, “Bir kadın motora düz oturduğunda erkek gibi görünüyor. Halbuki yan otursa kadın gibi görünecek” diye konuştu. Yahya, güvenlik kaygıları ile ilgili olarak ise, yan oturduğu için motordan düşenlerin sayısının da fazla olmadığını iddia etti.

“Yaptırımı olacak”
Belediye Başkanı bir aylık bir uygulamadan sonra yerel yönetimin bir değerlendirme yapacağını ve yasağın yerel bir yasa haline getirilebileceğini söyledi. Kurala uymayan kadınlara ne olabileceği konusunda ise Yahya, “Yasa haline geldiği andan itibaren, otomatik olarak bir yaptırımı da olacak” dedi.

Yeni kuralın, aralarında başkent Cakarta’da yaşayan Ulil Abşar Abdalla gibi önde gelen bazı Müslüman politikacılar tarafından tepkiyle karşılandığı bildirildi. Abdalla, Twitter hesabından “Motosiklete nasıl binileceği şeriatta düzenlenmemiştir. Kuran’da ya da Hadislerde yeri yoktur. Eğer yönetim bir kuralı yasaya dönüştürmek istiyorsa demokratik bir ülkede neyin şeriata uygun olup neyin olmadığına, kamuoyunun sağduyusu ile karar verilmelidir ” diye yazdı.

Haber soL

Reklamlar