Aralık 30

Tartışma yaratan hadis: Karınıza deve gibi çullanmayın


Tartışma yaratan hadis: Karınıza deve gibi çullanmayın

Kadınlarda cinsellik araştırmasında en ileri Suudi kadınlar çıktı. Bu sonucun yorumunda Hz. Muhammed’in “Karınıza deve gibi çullanmayın” dediği belirtildi. 

Kadınların cinselliğe bakışını yansıtan bir araştırma, özellikle Suudi kadınlarla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Bir ilaç firmasının 14 ülkede 14 bin kadın arasındaki anketinde şu sonuçlar çıktı:

* Suudi kadınların yüzde 55’i cinselliği ilişkiyi inşa edici bir unsur olarak görürken Türk kadınlarında oran yüzde 36.

* Suudi kadınların yüzde 51’ine göre cinsellik, eş tarafından çekici bulunup bulunmadığı konusundaki endişeyi gideriyor. Türk kadınında oran yüzde 15.

* Suudi kadınların yüzde 97’si eşlerinin tatminini “vazgeçilmez” olarak değerlendirirken, yüzde 93’ü kendi tatminlerini de o ölçüde önemli buluyor.

* Suudi ve Koreli kadınların yüzde 91’i cinselliği içlerinden geldiği gibi yaşamak istiyor. Türklerde oran yüzde 65.

* Suudi kadınların yüzde 92’si cinsel yaşamlarından memnun. Türk kadınlarının ise yüzde 65’i memnun. Araştırmayla ilgili değerlendirmede bu sonucun mantıklı olduğu, Kuran’ın da cinsellikle ilgili modern yaklaşım sergilediği belirtildi. Hz. Muhammed’in “Ola ki hiçbiriniz karınızın üzerine bir hayvan (deve) gibi çullanmayınız. Eylemden önce haberci yollamanız (kucaklaşma, sarılma) daha uygundur” sözüne yer verildi.

Sabah