Pastafaryanizm: Uçan Spagetti Canavarı


Amerika’da, Akıllı Tasarım iddialarının yoğun biçimde tartışıldığı bir dönemde ortaya atılan Pastafaryanizm parodi dinler arasında en çok tanınanlardan biridir. Uçan Spagetti Canavarı da bu dinin tanrısıdır. Kendi kutsal kitabı da bulunan dinin en önemli savlarından biri Akılsız Tasarımdır. Bu sav dünyadaki bütün sorunların sebebi olarak, Uçan Spagetti Canavarının evreni yarattığı sırada alkollü ve dikkatsiz oluşunu öne sürmektedir!

Uçan Spagetti Canavarı aslında, Darwin’in evrim teorisine karşı ortaya sürülen “akıllı tasarım“ın parodisi.

Daha doğrusu parodisiydi ama, şimdi iş bir çeşit tarikatlaşma yönünde ciddiye binmeye başladı. Uçan Spagetti Canavarı’nın kilisesi, ‘İncil‘i, taraftarları ve hatta karşıtları var. “Akıllı tasarım teorisini fen derslerinde okutacaksanız, alın size bir teori daha” diyerek köfte gözlü spagetti canavarını yaratan 25 yaşındaki Amerikalı fizikçi Bobby Henderson’un absürd parodisi, Yıldız Savaşları fanatiklerinin Jedi dini gibi kült oluyor.

Olay, geçen yıl evrim teorisi ile akıllı tasarımın mahkemelik olmasıyla başlıyor. Çocukları Dover Lisesi’nde okuyan bir grup veli, biyoloji dersinde öğrencilere ek kaynak olarak “Pandalar ve İnsanlar” adlı kitabın tavsiye edilmesi üzerine mahkemeye başvuruyor. Çünkü bu kitap Darwin’in evrim teorisini reddediyor ve üstün bir zeka tarafından tasarlanıp yaratılan canlıların aynı bugünkü halleriyle dünyaya geldiğini iddia ediyor.

Sonunda mahkeme akıllı tasarımın bilim olmadığına karar veriyor. Bush’un da desteklediği akıllı tasarımın taraftarları bozuluyor. Ancak bozuldukları başka bir şey daha var; Kansas’taki bir okulun akıllı tasarımı müfredata dahil etme girişimi üzerine, aniden peydahlanan Uçan Spagetti Canavarı.

Üniversiteden henüz mezun olmuş 25 yaşındaki fizikçi Bobby Henderson, okul yönetim kurulu üyelerine bir mektup göndererek, “Ben evreni bu spagetti canavarının yarattığına inanıyorum. Bunu da diğer iki teoriyle birlikte fen dersinde okutun” diyor ve kağıt parçasına “akıllı” yaratıcının arapsaçına benzeyen resmini de karalıyor.

Pastafaryanizmin Doğuşu

Henderson da o mektupla yetinmeyip bir web sitesi kuruyor: venganza.org. Uçan Spagetti Canavarı’nın müritleri bu sitede buluşuyor ve kendilerine “Pastafaryanlar” adını takıyorlar. Bu isim, Etiyopya’nın eski imparatoru Haile Selasiye’yi tanrı kabul eden Rastafaryanlara atfen, İtalyanca’da makarna anlamına gelen “pasta”dan üretilmiş. Web sitesindeki sohbet grubuna dünyanın dört bir yanından katılımlar oluyor. Derken hareket “Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi” adını alıyor. “Yüce Makarnaları” diye hitap ettikleri canavara dualarını “Ramen” diye sona erdiriyorlar. “Ramen” makarnadan yapılan bir Japon yemeği.

FSM’nin tişörtleri, kahve kupaları, buzdolabı süsleri, bayrak ve stickerları, bilgisayar oyunları çıkıyor. Bu objeler üzerine basılan en tutulan desenlerden biri de 10 numara Buitoni tipi makarna yumağı ortasına oturtulmuş köfte gözlü yaratığı, Michelangelo’nun Yaratılış sahnesinde Adem’e dokunurken gösteren Photoshop resmi.

FSM taraftarlarının çoğu öğrenci. Bilimin uyduruk teorilerle yazboz tahtasına dönmesine başkaldırdıkları için taraftar olduklarını ve FSM’nin “sözünü” yaymaya çalıştıklarını söylüyorlar. Amerikalı akademisyenlere göre de bu çocuklar, yaratılışla ilgili keyfi görüşlerin kendilerine dayatılmasına tepki gösteriyor. FSM’nin yaratıcısı Bobby Henderson “akıllı tasarımın” bu teoriyi savunanlar açısından da tehlikeli olduğunu belirterek “Öyle tehlikeli ki, her türlü yaratıcıya açık kapı bırakıyor; bir tabak makarna dahil” diyor.

Korsan Gemisi Almak İstiyorlar

FSM’nin ateistlerin ürünü olduğunu öne süren bazı Hıristiyan grupları siteye lanetler yağdıran, “cehennemde yanacaksınız” diye kehanetler savuran mailler göndermeye başlıyor. İçlerinde ölüm tehditleri de var. Bunun üzerine Henderson Oregon’dan Arizona’ya taşınıyor.

Sonrasında FSM’nin İncil’i de çıkıyor. Henderson’un mizahi bir dille yazdığı “The Gospel of the Flying Spaghetti Monster“, Random House tarafından yayınlanıyor.

Şimdi FSM kilisesi bu kitabın geliriyle bir korsan gemisi satın alıp Yüce Makarnaları’nın sözünü yaymak için dünya limanlarını dolaşmayı planlıyor.

Neden korsan gemisi? Çünkü FSM kilisesi, korsanları da yüceltiyor ve global ısınmadan tutun da deprem ve kasırgalara kadar bütün doğal afetlerin korsan kıtlığından kaynaklandığına; 19. yüzyıldan başlayarak korsanları ortadan kaldıran insanoğlunun felaketlerle cezalandırıldığına inanıyor!

Bazı İnançlar

* Evren, beraberinde bir dağ, ağaçlar ve bir cüce (resimde “cücük” yazıyor) ile birlikte, görünmeyen ve saptanamayan bir Uçan Spagetti Canavarı (USC) tarafından yaratılmıştır.

* Evrim hakkındaki bütün kanıtlar Uçan Spagetti Canavarı tarafından yerleştirilmiştir. USC, etraftaki şeyleri olduklarından daha yaşlı göstererek Pastafaryan’ların inançlarını sınamaktadır. “Örneğin, bir biliminsanı bir kalıntıya radyokarbon testi uygulasın. Kalıntıdaki Karbon-14’ün %75’inin elektron ışınımıyla Nitrojen-14’e dönüştüğünü görsün, ve bu kalıntının yaklaşık 11.000 yıllık olduğu sonucuna ulaşsın; zira karbon-14’ün yarıömrünün 5.730 yıl olduğu düşünülüyor. Ancak bilimcimizin gözden kaçırdığı şey, yaptığı her ölçümde Uçan Spagetti Canavarı’nın gelip Kutsal Makarna Kollarıyla onun bulduğu sonucu değiştiriyor olduğudur. Elimizde bunun nasıl mümkün olduğunu detaylarıyla anlatan ve O’nun bunu neden yaptığını söyleyen çok sayıda belge mevcuttur. O elbette ki görünmez olandır, normal cisimlerin içinden kolaylıkla geçebilendir.

* Pastafaryan inancındaki Cennet‘te göze çarpan iki nokta vardır. “A) Uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla doludur. B) Bir striptizci fabrikası vardır.”

* Pastafaryan dininin metinlerinde “On Emir” yerine ahlâkî açıdan daha zayıf olan sekiz “Yapmazsanız Çok Memnun Olurum” öğesi içerir.

* Duaların ve belli bazı ayetlerinin sonunda “RAmen” denir. Bu sözcük Musevilik’te, Hıristiyanlık’ta ve İslam’da kullanılan “Amîn” (İngilizce: Amen) sözcüğü ile bir makarna çeşidi olan “ramen”in birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her ne kadar geleneksel olarak büyük “R” ve “A” ile yazılsa da sadece büyük “R” ile yazılması da kabul edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
▪ Görünmez Pembe Tekboynuzlu At
▪ Googlizm ve Google Kilisesi
▪ Carl Sagan: Garajımdaki Ejder

Agnostik.org