Kasım 15

Tanrı da Bizi Görecek Mi?


Düzensiz,karmaşık dünyada İnsan hep aramıştır bir şeyleri,cevabını merak etmiştir.Sorular sormuştur. İnsanlar neden ölüyor,insanın canı neden acır,yağmur neden yağar,seller neden olur? bunun gibi sorular sormuştur. Anlam veremediği olaylara karşın sorduğu soruların cevabını bulamayan insanlar,Tanrları yaratmaya başladılar.Bu dönemin en önemli özelliği din kavramının ortaya çıkmasıdır.Bereket tanrısı,savaş tanrısı vb.Tanrılar yarattılar.Ancak Tanrıların sınırları,sadece bir tane görevi vardı.Bir tanrı toprağı bereketlendirir,diğeri fırtına yaratır.Tek tanrı inanışı yoktu.Bir çok tanrı vardı.  

Tanrı bana benzemeli!
İnsanların yarattığı tanrılar kendilerine benziyordu. Hindistan’da budizm dininde Tanrılar,Hindistanllara benziyordu.Esmer tende,file biniyor,renk renk kumaşlar giyiyor. Yada çok pirinç yediği için ayva göbeği vardır. Ya da kutsal inek.
Kurban Olduğum!
İnsanlar, sel olduğunda Tanrılardan medet umuyorlardı.Veya fırtına koptuğunda.Tanrıya yalvarıyor,hayvanlar adıyor ve hatta insanları tanrı için kurban ediyorlardı. Tanrıya kurban adama çok tanrlı dinlerde de tek tanrılı dinler de vardır. Çünkü kurban kesmek şu anlama geliyordu: Tanrıya bağlılığını  bildirme ve en önemlisi ,Tanrıya verilen etten sonra insanlara dağıtılan eti yiyen insanlar,Tanrılarınn ,yemeğine ortak oluyorlardı.

Tanrıların Kölesi mi Olduk ?
İnsanlar, Tanrıyı yarattıklarında,Tanrı için diğer farklı tanrılara inan topluluklarla savaşacaklarını biliyorlarmıydı acaba?
Yada diğer topumlumların Tanrılarını begenerek Tanrı kabul etmeleri?
Topluma sokmaları,dinleri kıtadan kıtaya yayacaklarını,diğer dine mensup insanlarla savaşacaklarını,insanları ayıracaklarını?
En önemlisi kılıç zoruyla toplumlara kendi tanrılarını ve dinlerini kabul ettirmeye çalışmaları.
Acları dindirsin,ölümlere çare bulsun,barış ve huzur olsun,karmaşık dünyayı kolay kılsın diye yarattıkları tanrı,onlara daha çok felaket  daha önemlisi dünyadan daha karmaşık olan savaşları getirdi sanrım.
Tanrı da Bizi Görecek Mi?
 Tanrıyı gören varsa bir adım öne çıksın. Tanrıyı kimse göremedi.Belki peygamberler. Tanrı neden bize bakmadı.Oysa ki tanrı için savaşlar verdik, canımız acıdı,ölümler gördük,kurbanlar adadık,tapınaklar yaptık,ibadet ettik.Bir kere görsek ne olurdu? Yada tanrıyı nerede aramalıydık.
Kendi Yarattığımız Şeyden Neden Korktuk?
Tanrıları kendimiz yarattık.Bir tane değil bir kaç tane. Adlar taktık. Görevlendirdik. Tapındık.
Peki neden taş parçalarından,bronz heykellerden,toprak figürlerden korktuk ?
İhtiyaç meselesi…
Nil nehri taşar,verimli arazileri su basar tarım yapılamazdı. Bu kötü bir durum. Ancak insanların Tanrıları vardı. Ancak,nehir taşıyor,araziler eskisi gibi oluyordu. Sanırım tanrılar,duaları kabul etmiyordu.Yada onlara kızmıştı. Ancak insan her ne olursa olsun düşünebilen varlıktır. İnsan,doğası gereği yine bir şeyler aradı. Sonunda,insanlar kanallar yaptı.Taşan nehrin sularını kontrol altına almayı başardılar. Araçlar geliştirdiler,toprağı daha verimli hale getirdiler.Bereket arttı.
Günümüzde insanlar bilgilenebiliyor,bilim doğa olaylarını açıklıyor,deprem olunca Tanrı bize kızdı diye bir şey yokmuş aslında. Yada yağmurun yağmasında… İnsanlar artık depremden,selden korkmuyor. Onlara karşı önlem alabiliyor. Yani bir tanrıya ihtiyaç kalmadı. İnsanlar teknolojiyi kullanarak verimli tarım yapabiliyorlar. Daha önceden fırtna kopabileceğini,yağmur yağabileceğini tahmin edebiliyorlar. O zaman güle güle bereket ile yağmur,fırtına tanrısı.
İnsanlar artık korkmuyor. Dünyayı,olayları bilimle açıklayabiliyor. Akıl ve mantık yürütüyor. İhtiyaçlarını kendi karşılayabiliyor. İnsan neden ölür,neden doğar,neden yağmur yağar bunları biliyor. Düzensiz ve karmaşık dünyayı anlayabiliyor. Hatta uzaya bile çıktılar.
Sorulan sorulara cevap bulamayınca Tanrıları yaratan insan,günümüzde o sorulara cevap bulamadı hala?
Buda ilgini çekebilir budist kardeşim: Kara Kedi Gördüm Sanki!
@samurzade: Yağmur yağardı,şimşekler çakardı.Tanrı bize kızardı ama biz yine sevişmeye devam ederdik.
Sidal Turancı