Kasım 02

Türkiye’yi seviyorlar ama eskisi gibi değil


TESEV ve KA Araştırma’nın “Ortadoğu’da Türkiye Algısı” araştırması, bölgedeki ‘en büyük siyasi güç’ olarak görülen Türkiye hakkındaki olumlu görüşün azaldığını ortaya koydu. Ağustos 2012’de 16 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın çarpıcı sonuçları şöyle:

– Bölgenin geleceğe bakışında umutlar azaldı. Katılımcıların yüzde 52’si 12 ay öncesine göre bölgenin geleceğinden daha umutlu olduğunu belirtti. Bu oran 2011’de yüzde 62 idi. Arap Baharı’nın bölgeye etkisi geçen yıl yüzde 60 oranında olumlu olarak değerlendirilirken, 2012 yılı sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 47’si Arap Baharı’nın bölgelerine olumlu etkisi olduğunu söyledi.

– Hakkında en olumlu düşünülen ülke Türkiye. Türkiye 2012 yılı araştırmasında da yüzde 69 ile hakkında en olumlu düşünülen ülke oldu. Ancak bu oran geçen yıl yüzde 78 idi. Türkiye’yi yüzde 65 ile Mısır, yüzde 62 ile Birleşik Arap Emirliği takip ediyor.

– Türkiye, Ortadoğu’da barışa olumlu katkıda bulundu. Katılımcıların yüzde 66’sı Türkiye’nin bölge barışına katkısını olumlu buluyor. Yine yüzde 66’sı Türkiye’nin Ortadoğu’da daha büyük bir rol oynamasını istiyor. Oranlar geçen yıla göre düşüş gösterse de Suriye dışında tüm ülkelerden katılımcılar Türkiye’nin bölgede rol oynamasını destekliyor. Suriye’de ise bu oran yüzde 39.

– Türkiye bölgenin siyasi gücü. Bu yıl ilk kez sorulan soruda Türkiye’nin siyasi olarak bölgenin en güçlü ülkesi olduğu belirtildi. Ekonomik ve sosyal alanda Suudi Arabistan’ı, askeri güç olarak ise İran’ı en güçlü olarak işaret ettiler.

– Türkiye hâlâ model ülke, ancak oran düştü. Türkiye yüzde 53 ile model ülke olarak gösteriliyor. 2011’de bu oran yüzde 61 idi. ‘Türkiye modeli’ne destek, en çok Libya, Tunus, Filistin ve Mısır’dan geliyor. En az model olarak görenler ise Suriye ve İran oldu. Türkiye’yi model olarak görenler en çok ekonomisini (yüzde 31), demokratik rejimini ve seküler yapısını (yüzde 21) ön plana çıkarıyorlar.

– Suriye’nin geleceğinden istikrar bekleniyor. Katılımcıların yüzde 32’si Suriye’nin geleceğinden istikrar bekliyor, sadece yüzde 28’i Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gideceğini inanıyor. Türkiye’nin Suriye politikası katılımcıların yüzde 52’si tarafından olumlu bulunuyor.

– Mezhebe dayalı bir siyaset var. Katılımcıların yüzde 28’i Türkiye’nin mezhebe dayalı siyaset yürüttüğünü söyledi. Bu oran Irak için yüzde 62, İran için yüzde 55, Suriye için yüzde 53, Suudi Arabistan için yüzde 37, Katar ve Mısır için yüzde 30.

– Geleceğin en güçlü ekonomisi Türkiye. Suudi Arabistan bölgenin en güçlü ekonomisi olarak öne çıkıyor. Bölgenin gelecekteki ekonomik lideri sorulduğunda katılımcıların yüzde 21’i Türkiye’yi, yüzde 16’sı Suudi Arabistan’ı işaret etti.

– En büyük tehdit İsrail. Katılımcıların yüzde 46’sı Ortadoğu için en büyük tehdidin İsrail olduğunu düşünüyor.

Araştırma Mısır, Ürdün, Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan, Irak, Suriye, İran, Tunus, Umman, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Yemen ve Libya’dan 2 bin 800 kişiyle yapıldı.

Milliyet

Reklamlar