Ekim 27

Türkiye’de ateizm imajı


Türkiye’de yaşıyorsanız ve de ateist, deist, agnostik vb. bir görüşe sahipseniz, herhangi bir yasa dışı tavır sergilemenize gerek kalmamış demektir.

Sadece bu tarz bir görüşü benimsemiş olmak bile şu günlerde suç teşkil eden unsurlar arasında görülmekte.

Tüm bunlar anayasada bolca geçen ‘inanç, ifade, düşünce özgürlüğü’ne rağmendir.

Anayasaya aykırı bir şekilde konuşan Başkabakan’a sahip bu ülkede, bizler ‘tinerci, vatan haini, işe yaramaz, vatana millete hayırsız kişiler’ olarak elanse edilmekteyiz.

Sırf düşünsel bir farklılıktan ötürü koca ülkede hedef gösterilmemiz oldukça üzücüdür -ki hedef gösterenlerin bu milletin seçtiği kişiler olması ayrıca utanç verici bir durumdur.

Ateistlerin nasıl insanlar oldukları hakkında en ufak fikri olmayan kişilerin ve toplulukların bizler hakkında atıp tuttuklarına çok şaşırıyoruz.

Ükemizdeki ‘inançsız kişi’ imajı oldukça gülünç bir noktadadır.

Örneğin internette sıkça karşılaştığımız ifadeler şunlar: kedi kesen, putperest, bencil, kendini beğenmiş, tinerci, vatan haini, vatana millete hayırsız, yahudi, mason, misyoner, illuminatici, terörist vs.

Nasıl ki bir müslümanın fikri ve düşüncesi tüm müslümanlara yorulamazsa, aynı şekilde bir ateistin tutumu da tüm ateistlere mal edilemez. Bir ateist öncelikle düşünce özgürlüğüne önem verdiği için, hepimizin bazı konularda çok farklı düşüncelere sahip olması kaçınılmazdır. ‘Ateistler böyle düşünür’  ya da ‘ateistler böyledir’ diye bir şey söz konusu değildir.

Bu görüş tamamen saçmalıktır.

Televizyonlarda ve gazetelerde inançsızlık karşıtı söylemlerde bulunan kişiler ve kurumlar, inançsız kişiler hakkında hiç bilgisi olmayanları da yalan yanlış yönlendirerek fiziki şiddete kadar uzanan bir yolu açmaktadırlar.

Çevremde, okulunda dayak yiyen, sokakta bıçaklanan, öğretmenlerinden ve ailesinden şiddet gören, inançsız bir çok arkadaşım var.

Tüm bu zulümün sebebi sadece onlardan farklı bir düşünceye sahip olmalarıdır. Mantıklı düşünebilen bir toplumda bu seçimin herhangi bir şiddet eylemi gerektirmeyeceği düşünülür; fakat ülkemiz o mantık yönünden oldukça yoksun durumdadır.

Bunun sebebi ise bahsettiğim  televizyonlar, gazeteler, devlet adamları ve diğer kuruluşlardır.

Ülkemizde korkmadan ‘ben ateistim, inançsızım’ ya da din karşıtı söylemlerde bulunabilen çok az kişi vardır; çünkü bu ülkede televizyona çıkıp bu tarz şeyler konuşmanın sonucu, dakikasında başlatılan linç kampanyalarıdır.

(bkz. bahadır baruter, celal şengör, sevan nişanyan, hakkı devrim ve onlarca yazar)

Sanıldığının aksine, bu ülkede tahmin edilenden çok daha fazla inançsız kişi vardır. Fakat bu kin ve nefret , bu bireyleri evlerine hapsetmiş durumda.

Tarih boyunca insanlık için ter dökmüş kişilerin ezici çoğunluğu inançsız iken, ülkemizde bu tarz düşünebilen insanların şiddete mağruz kalması utanç verici bir durumdur.

Mert DM

Radikal

Reklamlar