Ekim 15

Muhammed karikatürleri: sanat eseri mi işe yaramaz çöp tenekesi mi?


Bildiğiniz gibi ‘Charlie Hebdo’ isimli Fransız bir mizah dergisi geçtiğimiz haftalarda İslam ve Muhammed  peygamberi ti’ye alanve bir takım tepkilere yol açan karikatürler yayınlamıştı.  Türkiye ve diğer ülkelerdeki haber ajansları bunlara dair her ne kadar yorum ve eleştiri getirmiş olabilse de dini hassasiyetleri dikkate alarak  ilgili karikatürleri yayınlamaktan genelde çekindiler.  Bu karikatürleri şahsen inceleme şansına sahip olamadıkları için dolayısıyla insanlar da olayı ancak medya ve gazetelerde üçüncü elden anlatılanlara göre değerlendirebildi ve bunlar hakkında kendi fikirlerini oluşturma olanağına sahip olamadı..

Bunun yanlış olduğunu ve kendi düşüncelerini oluşturmak isteyen insanların da bu karikatürleri görme şansına sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu karikatürlere ulaşmak tahmin edebileceğiniz gibi pek de kolay değil. Nitekim  ‘Charlie Hebdo’ dergisinin bu sayısı gösterilen büyük ilgi yüzünden yayınlandıktan kısa bir süre sonra bitmiş ve dergiyi bayilerde satın alma imkanı da kalmamıştı.  Bunun yanında kendi gazeteleri için ilgili karikatürlerin resmini çekmek isteyen bazı fotoğrafçı ve gazeteci de ya vicdanı el vermediğinden ya da başına kötü bir şey gelebileceğinden korktuğundan bu görselleri paylaşmaktan çekindiler.

Alman Taz gazetesinde yayınlanan bu resimler  internet üzerinden elde edilen bir ekran görüntüsü olduğu için dolayısıyla hayli düşük görüntü kalitesine sahipler ve kısmen resimlerdeki bazı bölümler de tam olarak görünemiyor. Ekran görüntüsü derginin ön ve arka sayfasında yayınlanmış olan resimler olup tek bir resimde bir araya getirildiler ve resimlerdeki Fransızca metinler de ancak okunabildiği kadarıyla Türkçe’ye çevrildiler.

Bu karikatürlerin sansürlenip sansürlenmemesi konusunda veya sanat eseri olarak değerlendirilip değerlendiremeyeceği hakkında kendi görüşlerinizi oluşturabilmeniz ümidiyle sizleri Fransız dergisinde yayınlanan Muhammed karikatürleriyle başbaşa bırakıyorum..

Sanat eseri mi işe yaramaz çöp tenekesi mi? ‘Charlie Hebdo’ dergisinin İslam karikatürleri, resim: screenshot © Charlie Hebdo ve Taz

1. Ön sayfadaki konuşma balonunda Fransızca “alay etmek yasak” olarak çevrilebilecek bir yazı görünüyor (Faut pas se moquer!). Resimdeki sahne orijinal olarak  ‘Can dostum” ismiyle Türkçe’ye aktarılan ‘Intouchables’ adlı bir Fransız filminde yer alıyor.

2. Son sayfa üst solda büyük resim: konuşma balonu: “Ya kıçımı, kıçımı da seviyor musun“. Karikatür, 1963- Jean-Luc Godard yapımlı  “Contemp” filminden bir alıntı yapıyor.  Onun üstünde siyah ve büyük harfle yazılmış başlık: “Müslümanları öfkelendiren film

3. Onun yanında: “Aptal bir film köktendincileri öfkeye getiriyor“. Küçük baskılı yazı ne yazık ki okunamıyor.

4. Ve aşağısında: “Arap dünyası Muhammed filmine öfkeli – Hayır bu sadece haber bülteni

5. Büyük çizimin altındaki sol resim: “Muhammed işsizliği düşürdü“. Küçük yazılar ne yazık ki okunamıyor.

6. Yanındaki sağ resim: “Muhammed, bir yıldız doğdu“.

7. En sağdaki kırmızı resim: “Muhammed hakkında bu saçmalığı kesin – Ben Yahudiyim

8. İkinci sıradaki ilk resim tavşan Bugs Bunny çizgi serisinden bir resimle başlıyor: “Herhangi bir bahane onlar için doğru“. Geri kalanı okunamıyor.

9. Onun sağında ortadaki resim: “Madam Muhammed fotoğraflarının yayınlanmasından sonra Arap dünyası karıştı“. Karikatür, Fransız dergisi Closer tarafından yayınlanan İngiliz Düşesi Kate Middleton’un üstsüz resimlerini ima ediyor.

10. İkinci sıradaki en son resim: “Johnny twitter mesajında geri döneceğini açıkladı – Karanlıkta twitt atmak lanet olsun ki çok zor“. Bu karikatürün diğerleriyle bir ilişkisi bulunmamakta. Bu karikatür daha ziyade yaşlanan ve hala şarkıcılığı bırakmayan 1943 doğumlu Johnny Hallyday’i ti’ye alıyor.

Resim ve metinler TAZ gazetesi ve Charli Hebdo dergisinden alınmıştır..

Levent Alper

Radikal

Reklamlar