Eylül 22

Etiketler

Hıristiyanlar fitneden uzaktır


Milyonlarca Müslümanın Hz. Muhammed’e hakaret eden filme yönelik öfkesinde görmezden gelinemeyecek olumlu bir gelişme var. O da İslam dünyasının dört bir yanındaki Hıristiyan kardeşlerin bu iğrenç çalışmayı kınayan tutumu. Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda Müslümanların yanında duran binlerce Kıpti, bu filmi sert biçimde protesto etti. Binlerce Hıristiyan, Hizbullah ’ın düzenlediği protesto yürüyüşüne katıldı.

Arap vatanındaki tüm Hıristiyan kiliseleri ve dini liderler, bu çalışmayı kınadı, İslam ’a ve Hz. Muhammed’e yönelik hakareti reddettiğini vurguladı. Ayrıca ABD elçiliği önündeki gösterilere katılıp, bütün dinlere ve peygamberlere saygı gösteren yasalar çıkarılmasını istediler.

Filmin yapımcıları ve destekçileri, Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında fitne çıkarmak, ulusal bütünlüğü parçalayacak ve bölgenin istikrarını sarsacak iç savaşı patlatmak istedi. Bu planın bilincinde olunması, güçlü biçimde karşı konulması, kardeşliği vurgulamak için yan yana sokaklara inilmesi suretiyle yansıyan Hıristiyan-Müslüman kenetlenmesi ise fitneyi başarısız kıldı.

Bu hakaretleri sürdürmek için ABD ’ye ve bazı aşırı Amerikan Hıristiyan gruplara sığınan diyaspora Kıptilerinden oluşan bu küçük grup, ezici çoğunluğu ana vatanlarını seçen, daima güvenliğini, istikrarını ve refahını korumak isteyen diyaspora Kıptilerini temsil etmiyor. Ayrıca İslam dünyasındaki Hıristiyanları da temsil etmiyor.

Arap hükümetleri, bu krizde en güzel haliyle vücut bulan Kıpti tutumunu takdir etmeli. Hıristiyanlara olumsuz muamele eden, devlet, güvenlik ve askeri organlardaki belli başlı mevkilerde ve istihdam yerlerinde ayrımcılık yapan tüm yasa ve uygulamalar gözden geçirilmeli, eşitlik taleplerine olumlu karşılık verilmeli.

Kendisine Kıpti bir danışman atayan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi bu eğilimi sürdürmeli, güçlendirmeli, Kıpti kardeşlerinin Mısır ’ın doğru yolda olduğu, aynı halkın evlatları arasında ayrılık ateşini tutuşturan önceki rejimin uygulamalarından uzak olduğu hususunda güven verici adımlar atmalı. ( Londra ’da Arapça yayımlanan Kuds ül Arabi gazetesi, Başyazı, 18 Eylül 2012)

Radikal

Reklamlar