Eylül 12

Etiketler

Seçmeli komedi!


“Diyelim ki iki öğrenci Yahudiliği öğrenmek istiyorum dedi, 5 öğrenci başka bir seçmeli ders istedi. Her birine öğretmen veremezsiniz ne yapılıyor, en fazla istenen veriliyor…” Yani… Museviliğin hocası yoksa “Hadi çocuğum Kuran dersine” denilecek..

Milli Eğitim Bakanlığı okullara genelge yayınlamış… Veliler seçmeli ders tercihlerini 10 – 12 Eylül arası yapacaklar…
Bu iki gün içinde tercih yapmazsanız okul sizin yerinize tercih yapacak… Neden iki güne sıkıştırılmış bu tercihler… Veliler nasıl haberdar olacak da koşa koşa okula gelerek tercih formunu dolduracak? Meçhul…
Seçmeli dersler şöyle sıralanıyor:
“Kuran’ı Kerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı,Temel Dini Bilgiler, Okuma Becerileri,Yazarlık ve Yazma Becerileri, Yaşayan Diller ve Lehçeler, Yabancı Dil, Bilim Uygulamaları, Bilişim teknolojileri ve Yazılım, Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fiziki etkinlikler, Drama, Zekâ oyunları…”
Bir seçmeli derse en az 10 öğrencinin kaydolması gerekiyor.
Eğer 10’dan az öğrenci kaydolur veya dersin hocası bulunmazsa öğrencinin hangi derse gireceğine okul karar verecek…
Bu seçmeli derslerin kaçına hoca bulabilirsiniz?
Hangisine en az 10 öğrenci kayıt yaptırır?
Oynanacak komediyi Bakan Ömer Dinçer geçen nisanda 32. Gün programında şöyle anlatmıştı:
“Diyelim ki iki öğrenci Yahudiliği öğrenmek istiyorum dedi, 5 öğrenci başka bir seçmeli ders istedi. Her birine öğretmen veremezsiniz ne yapılıyor, en fazla istenen veriliyor…”
Yani… Museviliğin hocası yoksa “Hadi çocuğum Kuran dersine” denilecek..
* * *
Bu arada sık sık Avrupa ülkelerinde çocukların okula 4 yaşında bile başladığı anlatılıyor.
Doğru… Ancak o ülkelerde çocukların tümü önce yuvaya gidiyor.. Dört yaşında ana okuluna daha önce okul görmüş olarak başlıyor. Türkiye’de ise ilkokula tıktığınız 5,5 yaşındaki çocukların en az yüzde 50’si okul öncesi eğitimden geçmiyor… Okula ilk kez ayak basıyor…

Melih Aşık

Milliyet