Temmuz 20

A call to break the fast publicly in Ramadan


The month of Ramadan is considered as one of the most important and most sacred religious occasions for Muslims. During that month, Muslims refrain from eating, drinking, and having sex everyday from sunrise to sunset. Unfortunately, as many people know, Muslim society absolutely refuses to respect alternative voices and opinions, especially if it comes from people who were forced to be Muslim by tradition, meaning that they were unlucky enough to be born in an Islamic country, where they would either die as Muslims or have a death sentence over their head for apostasy.

In these societies with a Muslim majority, there’s a large faction, though a peaceful minority, that chose to free itself from the ties of religion, and obviously they do not observe the fast because they have no moral obligation to do so from close or afar. But all too often they are obliged to for their own safety, pushed into some sort of a compulsory hunger strike, a fact that should be considered an infringement on individual liberties, guaranteed by international conventions on human rights, which state that no person is to be forced to do something they do not wish to partake in, especially when it’s related to their freedom of belief.

There are many who consider Ramadan a catastrophe, as they are coerced to pretend to be fasting in a society that forces its religion and traditions on everyone without any regard to freedom of individuals with their different religious beliefs and world views. Some call it a “nightmare” which they have to endure for 30 days every year: a month of disputes, nutrition problems, or a month of sleeping, eating in toilets and dark places, far from the prying eyes of society, like a thief or a criminal.

It’s a psychological battle led by every individual who is forced to fast in the presence of their family, their friends, and society at large, in order not to provoke Muslims, as they say, yet they do not seem to be provoked by the sight of a woman in her menstruation period eating, or when parents prepare the food for their kids, or when a woman fasts a number of days in compensation for the period during which she had to break the fast, when everyone around her eats normally, and she may even be the one who prepares the food.

Unfortunately the price of breaking the fast publicly during Ramadan in Islamic countries is high because, despite differences due to legal variations, its common trait remains ostracization, humiliation, hatred, and verbal and physical attacks. In Morocco for example there’s a law article which considers public eating during Ramadan a crime punishable by imprisonment. In Saudi Arabia and Iran death penalty awaits those who break the fast publicly.

We are a group of non Muslim Arabs who decided to call for an event centered on the theme of public eating during Ramadan, in several countries including Morocco, Egypt, Tunisia, and Lebanon. Our objective is to break the wall of silence, to defend religious freedom, and make it a wide scale discussion in which everyone would participate.

By no means do we demand from believers in Islam not to observe their fast, or to abandon their religious practices, but it’s a humanistic call from the heart of dictatorship and suffering to respect the right of non Muslims to break the fast, and to protect that right with a legal support that would eliminate any punishment for public fast breaking and replace it with an article that would condemn any act of social segregation or attack on a citizen or a foreign resident who refuses to fast and eats publicly.
Achieving that goal would require a lot of courage and sacrifice, and the revolutions of the Arab spring may suffice to realize it provided they are protected from those who want to divert them from their path and exploit them to advocate a caliphate or a theocracy, instead of freedom and human rights.

You can support us by joining the page of the event on facebook.

http://www.facebook.com/Breakthefast

Atheistica

Ramazan kamuya hızlı kırmaya çağrı

Ramazan ayı Müslümanlar için en önemli ve en kutsal dini vesilelerle biri olarak kabul edilir. Bu ay boyunca, Müslümanlar, içme yeme nedeniniz varsa, gün doğumundan gün batımına kadar her gün seks. Birçok insanın bildiği gibi İslami bir ülkede doğmak için yeterince şanssız olduklarını, yani gelenek tarafından Müslüman olmak zorunda kaldılar insanlar geliyor, özellikle nerede olur ne yazık ki, Müslüman bir toplum kesinlikle, alternatif sesler ve görüşler saygı reddediyor ya Müslüman olarak ölmek ya da döneklik için kendi başının üzerinde bir ölüm cezası var.
çoğunluğu Müslüman olan bu toplumlarda, orada din bağları kurtulması için seçtim huzurlu bir azınlık olsa büyük bir hizip,,, ve belli ki onlar gözlemlemek yok onlar yakın veya uzak bunu yapmak için ahlaki bir sorumluluğumuz var çünkü hızlı. Ama çoğu zaman, insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmeler ile garanti altına zorunlu bir açlık grevi, bireysel özgürlüklerin ihlali olarak kabul edilmesi gereken bir gerçek, bir çeşit itti, kendi güvenlikleri için zorunda oldukları hiçbir kişi olduğunu devlet onlar da inanç özgürlüklerine ilişkin oluyor, özellikle katılmak istemeyen bir şey yapmak zorunda.
onlar kendi dinleri ve gelenekleri zorlayan bir toplumda açlık gibi yapmak zorlanırlar olarak Ramazan bir felaket olarak görenler çok vardır Farklı dini inanç ve dünya görüşüne sahip bireylerin özgürlüğü bakılmaksızın herkes. Bir hırsız gibi, çok toplumun meraklı gözlerden uzak, tuvalet ve karanlık yerlerde yeme, anlaşmazlıklar, beslenme problemleri, uyku veya bir ay bir ay: Bazı bunların 30 gün için her yıl katlanmak zorunda “kabus” olarak adlandırdığımız ya da bir suç.
dedikleri gibi O, sırayla değil kışkırtmak Müslümanlara, kendi aile, arkadaş, hem de toplum varlığında hızlı zorunda kalır her bireyin liderliğindeki bir psikolojik savaş var, ama onlar gibi görünmüyor , bir onu Mensturasyon beslenme kadın veya anne-babalar çocuklar için yiyecek hazırlama, veya bir kadın hızlı kırmaya vardı hangi süreler için tazminat gün sayısı Oruç görme kışkırttığı zaman onun etrafında herkes normal yiyor ve o bile yemekler hazırlıyor biri olabilir.
yasal değişiklikler nedeniyle farklılıklara rağmen, onun ortak özelliği ostracization, aşağılama, nefret kalır, çünkü ne yazık ki İslam ülkelerinde Ramazan boyunca halka iftar bedeli yüksek sözlü ve fiziksel saldırılara. Fas’ta örneğin Ramazan hapis cezası gerektiren bir suç sırasında halkın beslenme gördüğü bir yasa makale var. Suudi Arabistan ve İran’da idam cezasının halka açık iftar edenler bekliyor.
Biz, Fas, Mısır, Tunus dahil olmak üzere birçok ülkede, ramazanda kamusal beslenme konulu merkezli bir olay için çağırma kararı aldı olmayan Müslüman Araplar bir grup ve Lübnan.Amacımız, sessizlik duvarı kırmak için din özgürlüğünü savunmak ve bu herkesin katılacağı geniş çaplı tartışma yapmak olur.
vasıtasıyla değil, onların oruç değil de inananlar gelen talep yok, ya da dini uygulamalar terk etmek ama diktatörlük kalp ve kamu iftar için herhangi bir ceza ortadan kaldırmak ve bir makale olduğu ile değiştirin olacağını hızlı kırmaya ve yasal desteği ile bu hakkı korumak için Müslüman olmayanlardan hakkına saygı için acı bir hümanist çağrı var sosyal ayrışma veya bir vatandaş ya da kamuya hızlı reddediyor ve yiyen bir yabancı yerleşik saldırıda herhangi bir eylemi kınıyoruz.
amacı cesaret ve özveri gerektirir, ve Arap bahar devrimleri onlar sağlanan gerçekleştirmek için yeterli olabilir sağlanması kendi yolunu onları yönlendirme ve yerine özgürlük ve insan haklarının bir halifelik veya teokrasi, savunmaya kendilerini sömürmek isteyenlere karşı korunmaktadır.
Sen facebook olayın sayfa katılarak bize destek olabilirsiniz.

http://www.facebook.com/Breakthefast

Reklamlar