Haziran 25

Ateistlerden, dine hakaret yasağına karşı kampanya


İrlanda’da ateistler, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren ve kutsal değerlere hakaret etmeyi suç haline getiren yasaya karşı mücadele ediyor. İrlanda hükümeti tarafından Temmuz 2009’da kabul edilen, ancak uygulanmaya yeni başlayan yasa, kutsal değerlere hakaret edenlere 25 bin sterline kadar para cezası verilmesini öngörüyor.

Yasaya karşı bir kampanya başlatan “Ateist İrlanda” isimli ateist örgütü, destek toplamak için ülke çapında kamuya açık toplantılar düzenlemeye hazırlanıyor. Örgüt, kampanya kapsamında internet sitesinde de ünlü isimlerin “dine hakaret ettikleri” sözlerini yayımladı.

Bu sözler içinde Mark Twain ve Salman Rushdie gibi yazarların yanı sıra Hz. İsa, Hz. Muhammed vePapa 16. Benediktus’a atfedilen ifadeler de bulunuyor. Hz. Muhammed’in hadisi olduğu iddia edilen alıntıda, “Allah, peygamberlerinin kabirlerini mescit edinen Yahudi ve Hıristiyanları lanetlemiştir” ifadesi yer alıyor. Sitede, bu hadisin, Kuran ve hadisler içinde yer alan ve “İslami antisemitizme” temel oluşturabilecek sözlerden olduğu öne sürülüyor.

Papa 16. Benediktus’un bir Bizans imparatorundan alıntı yaparak 2006 yılında sarf ettiği, “Bana Muhammed’in hangi yenilikler getirdiğini gösterin, orada hep şeytani ve insanlık dışı şeyler bulacaksınız. Örneğin dini kılıç zoruyla yayması gibi” şeklindeki sözler de sitede yayımlandı.

Milliyet