Haziran 24

Ateist davacı İsa’nın yaşamış olduğunu kanıtlaması için rahibeye dava açtı


İtalya’da bir mahkeme, bundan 2 bin yıl önce İsa Peygamber diye bir kişinin yaşadığını kanıtlaması için bir rahibe açılan davaya bakmaya başlıyor. Ateist davacı Luigi Cascioli, amacının ‘Hristiyanlığın kökenleri hakkında kesin bir kanıya varılması’ olduğunu söylüyor.

“Bu mesele binlerce yıldır tartışılıyor, ama bir türlü sonuca varılamıyor. Gerçekte Hazreti İsa diye birinin yaşamamış olduğunu söyleyen bir karar aldırırsam, Hıristiyanlık otomatikman sona erecek,” diyen Cascioli, konuyu gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağını belirtiyor.

Haç
Rahip Luigi: Güneşi göremiyorsa benim sorunum değil.

Davanın sanığı, Roma’nın kuzeyindeki Viterbo kasabasının papazı Rahip Enrico Righi.

Dava 2002 yılında rahip Righi’nin, Cascioli’nin yazdığı ‘İsa Masalı’ kitabını eleştirmesiyle başlamıştı.

Viterbo’daki mahkeme davaya bakmayı reddetti; ancak karar bir üst mahkemeden döndü.

Cascioli’nin avukatı, davayı İtalyan Ceza Yasası’nın 661. maddesindeki ‘halkın iyiniyetini kötüye kullanmak’ maddesinden açtıklarını söylüyor.

Avukat Mauro Fonzo “Olay İsa’nın varlığından ibaret değil; burada ciddi bir yolsuzluk sözkonusu olabilir,” diyor.

76 yaşındaki Luigi Cascioli, eskiden rahiplik eğitimi almış.

Uzmanlar, 661. maddenin bundan önce de kanlı gözyaşları döktüğü öne sürülen Meryem heykelleri gibi dini davalarda kullanıldığını hatırlatıyor.

Bu maddeden suçlu bulunanlar, üç ay hapis ya da bin euro para cezasına çarptırılabiliyor.

Kendisi de bir zamanlar rahiplik eğitimi almış olan 76 yaşındaki Luigi Cascioli, İsa Peygamber diye bir kişinin yaşadığına dair Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri ve St Paul’ün mektupları gibi birkaç dini belgenin dışında, hiçbir güvenilir tarihi kanıt olmadığını söylüyor.

Vatikan şimdilik olaya karışmayı reddediyor.

Sanık sandalyesindeki rahip Righi ise “Eğer Cascioli öğle vakti gökyüzündeki güneşi göremiyorsa, ben görüyorum da o göremiyor diye beni dava etmeye hakkı yok,” diyor.

BBC Türk

Reklamlar