Haziran 23

İranlı ateistin yaşamı Türkiye’ye bağlı


Türkiye’ye sığınan ve ülkesinde idam edilmesi muhtemel görünen İranlı ateist kadının iade edilip edilmeyeceği belirsiz. İran’da idam cezası alması kesin gözüken ateist lider Nigar Azizmuradi kaçarak geldiği Türkiye’de tutuklandı.Türkiye’nin önüde iki seçenek var, ya Zizmuradi’yi İran’a iade edecek ve bir anlamda asılmasına göz yumacak ya da başka bir ülkeye sınırdışı edecek.

Azizmuradi aslında insanoğlunun Tanrı tarafından değil, uzaylılar tarafından yaratıldığına inanan ve birçok ülkede “sapkın bir tarikat” olarak görülen Raelyen Hareket’in İran’daki lideri.

Otomobil yarışı muhabiri Fransız Claude Vorilhon tarafından 1974 yılında kurulan ‘UFO tarikatının” sözcüsü Brigitte Boisselier’in yaptığı açıklamada, İran’dan birkaç gün önce kaçan Nigar Azizmuradi’nin, Türkiye’de “uygun pasaportu olmadığı için” tutuklandığını belirterek şunları söyledi:

“Ne yazık ki bize gelen bilgiye göre Azizmuradi İran’a iade edilecek. Ateist olduğunu açıkladığı için burada idam cezasına çarptırılması kesin. Hareketimizin 70 binden fazla üyesi onun ölmesini engellemek için seferber oldu. Dünya çapında tüm Türk büyükelçilikleri önünde gösteriler yapıp, bu cesur kadının durumunu uluslararası yetkililerin dikkatine sunacağız.”

Reklamlar