Haziran 22

Bu Alevi Derneği “ateist Alevilerle” mücadele edecek!


İktidara yakınlığıyla bilinen Alevi örgütlerinden Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, 4 Aralık günü Ankara’da yaptığı toplantıyla “büyük misyonunu” açıkladı: “Toplumumuzu ateistleştirip gerçek Alevilikten uzaklaştıranlarla mücadele.”

4 Aralık günü saat 18:00’de Büyük Erşan Oteli’nde Türkmen Alevi Bektaşi Derneği tarafından düzenlenen “Anadolu Erenler Meclisi” gecesi ilginç görüntülere sahne oldu. Daha en başta etkinlik programında Ali Müfit Gürtuna (Fazilet Partisi İstanbul Eski Büyükşehir Belediye Başkanı) ve Abbas Bozyel (MHP Iğdır Eski Milletvekili) gibi isimlere yer veren dernek aslında gecenin nasıl geçeceğinin sinyallerini vermişti, ama yapılanlar yandaşların pervasızlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Siyasi parti vurgusu
Konuşmasında bazı alevi derneklerinin siyasi partilerle kapalı kapılar ardında pazarlık yaptığını belirten dernek başkanı Özdemir Özdemir, dernek olarak tüm siyasi partilere eşit mesafede durduklarını belirtti. Siyasi bir duruşları olmadığını söyleyen aynı dernek başkanı, referandum sürecinde yandaş medya tarafından “Alevi kanaat önderi” ilan edilmiş ve anayasa paketine destek vermiş, alevileri referandumda “evet” demeye çağırmıştı.

Din dersi vurgusu

Gecede konuşan Alevi dedesi Baki Güngör zorunlu din dersini eleştirdi, yerine “bilimsel ve akademik” temelde hazırlanmış bir din kültürü ve ahlak dersi olmasını istedi. Alevi dernekleri tarafından bir süredir gündeme getirilen din derslerini boykot uygulamasına ve din dersi karşıtı oturma eylemlerine Türkmen Alevi Bektaşi Derneği’nin destek vermediği biliniyor.

Gülefer Yazıcıoğlu’na ödül
Gecede en çok tepkiyi ise Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu’na ödül verilmesi topladı. Gülefer Yazıcıoğlu’nun geceye özellikle katılmak istediğini belirten dernek yetkilileri Yazıcıoğlu’na plaket verdiler. Bunun üzerine salondakilerin bir kısmı tepki olarak salonu terk etti.

(soL – Ankara)

Reklamlar