Haziran 22

Ateistlerin uzlaşamadıkları meseleler


ABD’de Sayısı Milyonlarla İfade Edilen Ateistler, Bugünlerde İlginç Bir İç Tartışma Yaşıyorlar. Ateistlerin Uzlaşamadıkları Meseleler…ABD’de sayısı milyonlarla ifade edilen ateistler, bugünlerde ilginç bir iç tartışma yaşıyorlar. Bazı ateistler, “neo-ateistler” olarak adlandırdıkları diğer ateistleri, dine inanmamanın ötesine geçerek, dini yok etmeye çalıştıkları için eleştiriyorlar.

Başında Harvard Üniversitesi’nin, Nisan ayında 30. yılını kutlamaya hazırlanan ateist organizasyonu Hümanist Şapel’in yöneticisi Greg Epstein’in olduğu grup, ‘neo-ateist’ olarak nitelendirilen grubu, ateizm hakkında toplumda antipati uyandırmakla ve dini yıkmaya çalışmakla suçluyor.

Dine savaş açan neo-ateistler arasında, Richard Dawkins ve “dinler ortadan kaldırılmazsa insanlığı gelecekte felaketin beklediğini” iddia eden Sam Harris gibi ünlü isimler de var.

Greg Epstein, “fundemantalist” olarak nitelediği bu ateistlerin, eleştirdikleri bazı din mensupları kadar dogmatik ve hoşgörü yoksunu olduklarını savunuyor. Epstein, “Hümanizmin dini ortadan kaldırmak gibi bir amacı olamaz. Hümanizm felsefeyi kucaklamaktır.” diye konuşuyor.

Hümanist Şapel, 30. yıl kutlama etkinliklerini çoğulculuğa ve farklı düşüncelere açılma fırsatı olarak organize ediyor. Şapelin temsil ettiği görüşe yakınlığıyla bilinen, Pulitzer ödüllü bilim adamı E.O. Wilson da, 30. yıl etkinliği öncesinde ortaya çıkan tartışmaya katılanlardan.

Bazı Evanjelik kiliselerle ortaklaşa küresel ısınmaya karşı aktif sosyal faaliyetlere katılan bilim adamı, insanlar için, etik temelli ortak bir anlaşma ve hareket alanı inşasının mümkün olduğuna inandığını kaydediyor. Wilson, neo-ateistlerin din düşmanı tutumlarının, küredeki sorunların çözümü için yardımlarına ihtiyaç duyulan büyük inanç gruplarını soğuttuğunu kaydediyor.

Wilson, “Dawkins ve Harris gibilerin bazı eleştirilerinde haklılık payı görsem de, aşırıya gittiklerini düşünüyorum.” diye konuşuyor. Richard Dawkins, son yayınlanan ve büyük tartışmalara neden olan “The God Delusion (Tanrı Aldatmacası)” adlı kitabıyla sadece dini çevrelerden değil, ateist ve hümanist çevrelerden de büyük eleştiriler almış, “fundamentalist ve bağnaz bir şekilde din düşmanlığı yapmakla” suçlanmıştı.

Baylor Üniversitesinin 2006 yılında yaptığı araştırmaya göre ABD’de, kendini, ateist, hümanist, serbest düşünceci, agnostik ya da şüpheci gibi isimlerle tanıtan 15 milyon ateist var. Mart ayı başında ateist olduğunu açıklayan Californialı Temsilciler Meclisi Üyesi Pete Stark ise, bugüne kadar ateist olduğunu açıklayan en üst düzey kamu görevlisi olmuştu.

Haberler.com

Reklamlar