Nisan 27

Mustafa Çelebi Camii ANAP döneminde pavyon, AK Parti döneminde de meyhane oldu


Yeni Akit gazetesinin iddiasına göre, 1590’lı yıllarda Katip Mustafa Çelebî tarafından inşa edilen ve Beyoğlu ilçesi Katip Mustafa Çelebî mahallesi Çukur Çeşme Sokağında bulunan ve mahalleye adını veren Katip Mustafa Çelebî Camii, şu anda İstiklal Meyhanesi olarak kullanılıyor. 350 yıllık caminin yerine yapılan İstiklal Meyhanesi’nde, içki içiliyor, dansöz oynatılıyor.

Oysa ki Katip Mustafa Çelebî Camii’nin yapımına, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan Ağa Camii ile birlikte başlanmış. Ağa Camii’nin hemen çaprazında yer alan Katip Mustafa Çelebî Camii, kagir duvarlı ve ahşap çatılı olarak inşa edilmiş. 350 sene namaz kılınan cami, 1930’lu yıllarda kadro harici bırakılmış, 1940’lı yıllarda cami binası arka tarafında yer alan eski dikişhane binasının sahipleri olan Zarifî ailesine satılarak yıktırılmış, yerine üç katlı betonarme bina yapılmış.

Pavyon olarak kullanıldığı dönem: 15 Ocak 1985

Bunun yanında cami pavyon olarak ilk kez 15 Ocak 1985 tarihinde, yani ANAP’ın iktidar olduğu dönemde Turgut Özal başbakan iken kullanılmış. Nitekim Katip Mustafa Çelebi Camii, Zülfikar Akgün adlı şahıs tarafından, 15 Ocak 1985 tarihinde, caminin bulunduğu bina pavyon olarak işletilmeye başlanmış. Kâtip Mustafa Çelebi Camii’nin kadastrosunun 1937 tarihinde ev olarak tapuya vakıf adına tescil edildiği, yani Camii satıldığında ev statüsünde olan binaya meyhane ruhsatı veren AKP li belediye

Meyhane olduğu dönem: 2005

Pavyona çevrilen Katip Mustafa Çelebi Camii, Zarifî ailesi tarafından 2005 yılında, yani Tayyip Erdoğan’ın başbaken ve Ak Part’nin iktidar olduğu bir dönemde  İstiklal Meyhanesi’ne dönüştürüldü.

Gazetea 24