Mart 16

Serbest düşünürlük henüz Türkiye’de bilinen bir şey değil


Serbest düşünürlük, henüz Türkiye’de bilinen bir şey değil, aynı yapılandırmacı bilgi gibi. Üstelik insan temelli düşünce ve davranış ta evrensel-insan zihniyeti olarak bana ait. Üstüne üstlük, Türkiye deki toplumda henüz ne birey bilinci var, ne de birey yetiştirimi, eğitimi ve öğretimi. 21. yüzyılda Türkiye toplumu kurulduğunda belki 18. yüzyılı yaşıyordu, son zamanlarda ise, çağ olarak ve zihinsel algı olarak geriye doğru gidiyor. Daha bugün birisi yanarak ölen 11 işçinin ölümüne kader diyor. Başları kalkıp, sivas’ta işlenen insanlıksuçu “zamanaşımına” hayırlı olsun” diyor. “Dindar gençlik yetiştireceğiz” diyor. İnsan hakları, evrensel hukuk yok, hak ve özgürlükler hak getire. Parti devleti kendi padişahlığını kurmak için her türlü uğraşıyor. İnsanoğlunun yaşam ve algı değeri sıfırın altında. 

Ayrıca ben zaten sizden de bahsetmiyorum. Çünkü benim dile getirdiğim sorunlar, kişiler ile ilgili değil; onları yönlendiren ve yöneten zihniyet ile ilgili. Bu zihniyet en çağdaş hali ile 16. yüzyıl damgası taşıyor.

O yüzden belki kişiler değil ama; bu zihniyet, her türlü insanlıkdışı terörü estiriyor. Çünkü bu terörü estiren zihniyet ne insan beyni taşıyor, ne de kimsede insan beyni olduğunu düşünüyor.

Önemli olan düşünmek değil; neye göre düşünmek. Düşüncenin ne üzerine olduğu. İşte bu insana ve onun insanlığına göre olmadığı sürece kimin ne olduğu da önemli değil. Çünkü insan zihniyeti taşımıyan zaten beyin olarak insan değildir. Ya kendini göz ardı eder, ya değere harcatır, ya başka bir güce teslim eder v.s. Üstelik sadece kendini etse iyi, etrafındakileri de zorlar, karışır ve kendi “kaderine” kurban eder. Çünkü ne kendi varlığının ne de turunun varlığının bilincinde değildir, ya bir meta/mal olarak algılar, ya da kül/köle.

İşin acısı tüm bunları yapan da insanoğlunun ta kendisidir. Yani başka bir güç yaptırsa, “yüreğim yanmayacak.”

Belki de epistemolojik olarak kendi sorunu ile kendine boğan ve harcayan tek canlı türü de insanoğludur. Kendi eder kendi bulur, sonra döner bunu kendi dışına bağlamaya çalışır. Bu da onun tesellisi ve kendini kandırması olur.

Evrensel İnsan

Görüldüğü yer: Ateistforum

Reklamlar